Terytorialsi wspólnie ze strażakami ćwiczą działania w sytuacjach kryzysowych

Ustawa o Obronie Ojczyzny nałożyła na Wojska Obrony Terytorialnej odpowiedzialność za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Oznacza to, że terytorialsi będą współpracować z wojewodą w sytuacjach konieczności zwalczania skutków katastrof naturalnych, zabezpieczania mienia oraz ewakuacji ludności cywilnej.

W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwają szkolenia zintegrowane. Część z nich jest realizowana w Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO), w których kompanie funkcjonują na co dzień. Ma to na celu przygotowanie żołnierzy do działania w terenie, który mają chronić i wspierać zamieszkującą go ludność.

Terytorialsi często współpracują i szkolą się z innymi służbami mundurowymi. W miniony weekend żołnierze 14. batalionu obrony pogranicza (14.bop) uczestniczyli w Niewinie Borowym we wspólnym szkoleniu przeciwkryzysowym ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej z Bielska Podlaskiego oraz z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Wyszki.

Ćwiczenia dotyczyły zagrożeń związanych z pożarami oraz wypadkami komunikacyjnymi. Uczestnicy mieli możliwość poznania zasad ewakuacji ludzi z zadymionych pomieszczeń, uwalniania osób z uszkodzonych pojazdów, a także udzielania pierwszej pomocy.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Mieczysław Gurgielewicz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments