V LO ma 70 lat

V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego ma 70 lat. Z tej okazji dziś (16 listopada), podczas jubileuszowych uroczystości, wmurowana została tablica pamiątkowa „2018” jako upamiętnienie 100 lat niepodległości i 70 lat istnienia szkoły.

Obchody święta szkoły rozpoczęły nabożeństwa w cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Białymstoku i w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny z Guadalupe. Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się w szkole o godz. 12.00. Uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny. Podczas uroczystości uhonorowani zostali zasłużeni nauczyciele i pracownicy szkoły. W uroczystej akademii z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów wziął udział prezydent Białegostoku, który złożył życzenia uczniom i nauczycielom.

Siedemdziesiąt lat to piękne święto wszystkich, których połączyła ta szkoła – dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji, a przede wszystkim uczniów – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Życzę wszystkim, aby nauka i praca w tej szkole przyniosła jak najwięcej sukcesów.

V Liceum Ogólnokształcące powstało 1 września 1948 r. Wtedy właśnie w siedzibie szkoły – w drewnianym budynku przy ul. Kolejowej – zadzwonił pierwszy dzwonek. Rok później z inicjatywy mieszkańców Starosielc przystąpiono do budowy nowej szkoły. Po dziesięciu latach przekazany do użytku został budynek, który do dziś jest siedzibą liceum. Szkoła, jako pierwsza w Białymstoku, wprowadziła nowe profile nauczania – ekologiczno-turystyczny i informatyczny, oparte na programach autorskich nauczycieli. 18 listopada 1985 r. uroczystym aktem nadano V Liceum Ogólnokształcącemu imię Jana III Sobieskiego.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments