„W służbie Ojczyźnie” – wspólny projekt IPN i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W dniach 13 – 14 czerwca odbywają się zajęcia podsumowujące tegoroczną, drugą edycję projektu edukacyjnego „W służbie Ojczyźnie”, który wraz z IPN realizują żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Głównym celem projektu, obok edukacji historycznej, jest przekazanie podstawowej wiedzy wojskowej oraz inspirowanie do większego zainteresowania służbą wojskową wśród uczniów szkół zaproszonych do wzięcia udziału w szkoleniu. Organizatorzy postanowili zainspirować uczniów do podnoszenia i utrzymania wysokiej sprawności fizycznej. W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 500 uczniów z całego województwa.

Program projektu składał się z dwóch części: edukacji historycznej, którą od lutego do połowy maja realizowali pracownicy IPN oraz z przeszkolenia wojskowego, za które odpowiadali instruktorzy 1.PBOT.

W części historycznej odbywały spotkania o charakterze wykładowo – warsztatowym, m.in. z archeologiem, antropologiem i historykami. Część zajęć została poświęcona patronowi 1.PBOT, gen. bryg. Władysławowi Liniarskiemu .

W dniach 13 – 14 czerwca odbywają się zajęcia, które są podsumowaniem tegorocznej edycji projektu. Zajęcia zorganizowano w dwóch częściach: edukacyjnej, w formie punktów nauczania prowadzonych przez instruktorów 1.PBOT oraz konkursowej, w której rywalizują wszystkie zespoły biorące udział danego dnia.

Uczestnicy uczyli się m.in. określania azymutu do wskazanych przedmiotów w terenie i obliczania odległości do celu. W programie znalazło się też miejsce na zagadnienia ze szkolenia strzeleckiego oraz szkolenia medycznego, jakie przechodzi każdy żołnierz. Po wspólnym posiłku uczniowie stanęli do rywalizacji w formie zawodów użyteczno- bojowych.

Kolejna odsłona projektu pokazuje, że możliwe jest łączenie w atrakcyjny dla młodych ludzi sposób przekazywania wiedzy historycznej oraz umiejętności wojskowych. To także doskonały pomysł na integrację środowiska cywilnego i wojskowego oraz propagowanie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych i proobronnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments