Wasilków na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego

14 maja w Urzędzie Miejskim w Wasilkowie odbyło się spotkanie, którego tematem było  przystąpienie samorządów do lokalnej organizacji turystycznej „Wielki Gościniec Litewski”. Jego organizatorem była Maria Koc Wicemarszałek Senatu RP, Mieczysław Kazimierz Baszko Poseł na Sejm RP, członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Mirosław Bielawski Burmistrz Wasilkowa. W spotkaniu wzięli udział m.in. Radosław Dobrowolski Burmistrz Supraśla, Mirosław Reczko Burmistrz Ciechanowca, Adam Łajkowski Sekretarz Sokółki, Prezes i przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Starostwa Powiatu Miejskiego.

„Województwo Mazowieckie jest zainteresowane, aby ta inicjatywa zakończyła się sukcesem. Życzę sobie, żeby wszystkie samorządy przystąpiły do Stowarzyszenia, co zaowocuje rozwojem turystyki i będzie służyć nam Polakom jak i również naszym zagranicznym gościom.” – mówił Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko

Pani Wicemarszałek Senatu Maria Koc poinformowała o dofinansowaniu w kwocie 250 tys. zł. jakie Stowarzyszenie otrzymało od Ministerstwa Sportu i Turystyki na pełne oznakowanie szlaku. „Każda miejscowość ma swój potencjał, ale jeśli je połączymy wszyscy na tym zyskają. Wartością szlaku jest współpraca między samorządami, miejscowościami i podmiotami. ” – mówiła. „Powstaną nowe tablice, mapy, przewodniki, ulotki …”.

Dawniej Wielki Gościniec Litewski, zwany też w XVIII w. „Wielkim Traktem Pocztowym”, to jeden z najważniejszych lądowych traków Handlowych Rzeczypospolitej. Łączył on przed laty Warszawę Z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim. Biegł przez Sulejówek, Okuniew, Stanisławów, Dobre, Liw, Sokołów Podlaski i dalej – przez Drohiczyn i Grodno po Wilno.

Obecnie Wielki Gościniec Litewski to szlak turystyczny prowadzący śladami dawnego traktu. Rozpoczyna się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 25, gdzie niegdyś znajdowała się stacja Poczty Saskiej. Dalej prowadzi na Wschodnie Mazowsze i Podlasie, do urokliwych miasteczek i szlacheckich zaścianków, do miejscowości zamieszkałych w ciągu wieków przez ludzi różnych wyznań i narodowości, gdzie z zabytkowymi kościołami sąsiadują cerkwie, meczety i synagogi.

Na tym szlaku zachowało się wiele pamiątek kultury materialnej: dworek „Milusin” w Sulejówku, klasycystyczny zajazd w Stanisławowie, średniowieczny zamek w Liwie, barokowe kościoły w Węgrowie, Pałac Ossolińskich w Rudce, monastyr w Supraślu, meczety w Kruszynianach – to tylko kilka z ważnych miejsc na szlaku. Zaliczać się do nich też mają Skansen i Góra Krzyży w Wasilkowie gdyż Wasilków jest zainteresowany przystąpieniem do inicjatywy.

Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski zrzesza 37 członków, wśród nich znajdują się samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, właściciele obiektów turystycznych oraz wszyscy pasjonaci turystyki, którzy dążą do jak najlepszego wykorzystania walorów kulturowych, krajobrazowych, przyrodniczych i historycznych Wschodniego Mazowsza i Podlasia.

źródło: wasilkow.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments