Więcej pasażerów w autobusach

Od poniedziałku (18 maja) zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu transportu zbiorowego w Białymstoku. W autobusach miejskich będzie mogło podróżować jednocześnie więcej osób.

Do tej pory w trakcie pandemii w komunikacji miejskiej pasażerów mogło być tylu, ile wynosiła suma połowy miejsc siedzących w danym pojeździe. Teraz będzie to 30% wszystkich miejsc stojących i siedzących.

W autobusach pojawią się informacje o łącznej liczbie pasażerów, którzy będą mogli być jednocześnie przewożeni. Na siedzeniach pozostawione zostaną przywieszki ograniczające zajmowanie miejsc. Połowa miejsc siedzących będzie wciąż dostępna. Należy pamiętać, że do ograniczenia liczby osób w pojazdach muszą dostosować się podróżni.

­– O zwiększenie limitu pasażerów jednocześnie podróżujących autobusem apelowaliśmy wcześniej do rządu, dlatego tę zapowiadaną zmianę przyjęliśmy z zadowoleniem. Sytuacja w komunikacji miejskiej jest trudna, więc musimy liczyć każdy grosz. Wpływy z biletów do tej pory zmniejszyły się o około 3 miliony złotych – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W Białymstoku w dni robocze nadal obowiązują rozkłady mieszane – niektóre linie jeżdżą jak w dni powszednie, pozostałe jak w soboty.

W związku ze zwiększeniem limitu pasażerów, na liniach 21, 24 i 103 wycofane zostaną autobusy zdublowane, które trzeba było wysyłać w związku z dojazdami mieszkańców do pracy. W godzinach szczytu dotychczas wysyłane dodatkowe autobusy przegubowe zostaną zastąpione autobusami jednoczłonowymi. Tych zmian nie należy traktować jako ostatecznych. Liczba podróżnych w pojazdach będzie monitorowana, a BKM w razie potrzeby będzie wprowadzał niezbędne korekty do kursowania poszczególnych linii.

Nadal obowiązuje także ruch „okrężny” w autobusach – pasażerowie powinni wsiadać drugimi drzwiami, a wysiadać ostatnimi. Przypominamy, że przy kabinach kierowców zostały wydzielone strefy bezpieczeństwa. Prosimy o korzystanie z pozostałych drzwi.

Dla  bezpieczeństwa własnego i innych podróżnych w autobusach należy zasłaniać usta i nos. Prosimy o zakładanie maseczek. Polecamy korzystanie z biletów elektronicznych na karcie miejskiej lub w telefonie – zakup biletu tą drogą nie wymaga dotykania kasowników.

Aktualizowane na bieżąco informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie komunikacja.bialystok.pl.

Eliza Bilewicz-Roszkowska / UM w białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments