Wizyta sekretarza stanu w MSWiA Tomasza Szymańskiego w Białymstoku

Wiceminister Tomasz Szymański spotkał się w Białymstoku z podlaskimi samorządowcami. Rozmowa dotyczyła m.in. przygranicznej strefy buforowej. Rozmawiał także z przedstawicielami podlaskich mniejszości narodowych i etnicznych.

Spotkanie z przedstawicielami lokalnych władz otworzył wojewoda Jacek Brzozowski. – Zależy nam na wysłuchaniu Państwa głosu – zaznaczał.

Tomasz Szymański podkreślał, że Podlasie jest teraz pod szczególną troską rządu: – W Białymstoku obyło się posiedzenie rządu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego, miasto było przez chwilę nieformalną stolicą Polski. Tu się aktualnie dzieją rzeczy ważne, którym musimy sprostać.

Wiceminister podkreślał, że problemy samorządów są mu bardzo bliskie: – Sam wywodzę się z samorządu i w swojej pracy w MSWiA zajmuję się identyfikacją od podstaw problemów, z jakimi się mierzycie – zwracał się do przedstawicieli powiatu hajnowskiego i poszczególnych gmin. – Wojewoda na bieżąco przekazuje mi informacje o waszej sytuacji, a ja jestem zdeterminowany, by przekazać Wasze problemy do odpowiednich resortów.

Na spotkaniu obecni byli także posłowie Alicja Łepkowska-Gołaś i Krzysztof Truskolaski. – Będę robić wszystko, by pomagać Państwu i mieszkańcom Waszych gmin. Zgłaszajcie się do mnie z Waszymi problemami – zachęcał poseł Truskolaski.

Starostowie i wójtowie oraz radni Sejmiku Wojewódzkiego podzielili się z wojewodą, przedstawicielem MSWiA oraz parlamentarzystami bieżącymi trudnościami oraz obawami o przyszłość swoich gmin.

Zwracali uwagę na nieprzewidziane wcześniej wydatki, wzmożoną eksploatację dróg w związku z ruchem służb i wojska czy obciążenie lokalnych szpitali. Postulowali wypracowanie systemowych rozwiązań, które wesprą lokalną przedsiębiorczość oraz pozytywnie wpłyną na strukturę demograficzną regionu.

Wojewoda w odpowiedzi zaznaczał: – Możecie być Państwo pewni, że jestem w codziennym kontakcie z wiceministrem Szymańskim, podobnie jak z ministrami innych resortów. Pracujemy nad rozwiązaniami, które są nam dostępne w ramach naszego budżetu.

Wiceminister dodał: – Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Robimy wszystko, by uchronić kraj od działań hybrydowych, jakie mają miejsce na naszej granicy, i powrócić do normalności, na którą tak wszyscy tutaj czekają. Pamiętajmy jednak, że tymczasem jesteśmy ograniczeni budżetem, który nam został po poprzednikach.

Tomasz Szymański w swoim resorcie odpowiada nie tylko za relacje z samorządowcami, ale również za współpracę rządu z mniejszościami. Dlatego też bezpośrednio po dyskusji z przedstawicielami samorządów wojewoda i wiceminister udali się na spotkanie z reprezentantami podlaskich mniejszości narodowych i etnicznych.

Proszę potraktować dzisiejszą wizytę jako nowe otwarcie – mówił Tomasz Szymański. W ten sposób zadeklarował, że tego rodzaju inicjatywy będą odtąd stałym elementem współpracy rządu z mniejszościami.

Obok ministra i wojewody Jacka Brzozowskiego w spotkaniu udział wzięli także: Ksenia Alhaug, zastępca dyrektora departamentu odpowiedzialnego za relacje z mniejszościami w MSWiA, posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś oraz pełnomocnik wojewody Artur Konopacki.

Wśród problemów poruszanych przez przedstawicieli mniejszości dominowały te związane z finansowaniem działalności organizacji i stowarzyszeń. Jak zapewniła dyrektor Alhaug, trwają rozmowy dotyczące zwiększenia środków Ministerstwa przeznaczonych na ten cel.

– Chcemy również, aby procedury ubiegania się o dotację były jak najprostsze – zaznaczyła, dodając jednocześnie, iż resortowi zależy na jak najbliższej współpracy – czy to poprzez bezpośrednie kontakty, czy też za pośrednictwem pełnomocnika wojewody.

Na bliskie relacje położył nacisk także minister Szymański.

– Dotychczasowy dialog w moim przekonaniu nie był wystarczający; zasługują państwo na coś więcej, na konkretne wsparcie w terenie – mówił, dodając, że podobne spotkania zamierza organizować regularnie.

– Podlasie jest silne swoją różnorodnością – skonkludował wojewoda Jacek Brzozowski. – Wszystkim nam powinno zależeć, aby współpraca mniejszości z rządem była jak najlepsza i jak najbardziej owocna. Dlatego niezmiennie podtrzymuję swoje zapewnienie, że drzwi Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego są dla państwa stale otwarte.

Po spotkaniach w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister Tomasz Szymański w towarzystwie wojewody Jacka Brzozowskiego udali się z wizytą do Centrum Kultury Białoruskiej oraz na zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments