„WYBORY CZERWCOWE 1989 ROKU NA BIAŁOSTOCCZYŹNIE – PERSPEKTYWA 30 – LECIA” 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na konferencję naukową „WYBORYCZERWCOWE 1989 ROKU NA BIAŁOSTOCCZYŹNIE – PERSPEKTYWA 30 –LECIA” ,która odbędzie się  4czerwca 2019 r. o godz. 13:00 naVI piętrze budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A.Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa „Wybory 4 czerwca 1989 –dokumenty życia społecznego i materiały z prasy regionalnej”.

Program konferencji:

dr hab. Piotr Kardela
Droga do wyborów z czerwca 1989 roku

dr Paweł Piotr Warot
Wybory czerwcowe 1989 roku na Białostocczyźnie w prasie partyjnej

Jolanta Drozdowska

Charakterystyka zasobu Archiwum Oddziałowego IPN w Białymstoku

Wojciech Fedorowicz

Zniszczenia dokumentacji operacyjnej UB i SB w okresie 1989-1990 na przykładzie WUSW Białystok

Izabela Kuna

4 czerwca 1989 roku w ikonografii Oddziałowego Archiwum IPN

Emilia Świętochowska

Powstanie Komitetu Obywatelskiego w Białymstoku

Wystawa „Wybory 4 czerwca 1989 – dokumenty życia społecznego i materiały z prasy regionalnej”

4 czerwca 2019 r. mija 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej. Walka o 35% mandatów poselskich oraz o wszystkie mandaty senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny. Wybory 4 czerwca 1989 r. pokazały poparcie społeczeństwa dla opozycji solidarnościowej.

Aby przypomnieć to zdarzenie, przełomowe dla procesu przemian demokratycznych w Polsce, w Książnicy Podlaskiej przygotowano wystawę pt. „WYBORY 4 CZERWCA 1989 – dokumenty życia społecznego i materiały z prasy regionalnej”. Na wystawie zaprezentowane zostaną obwieszczenia, plakaty i ulotki wyborcze, znajdujące się w zbiorach Książnicy Podlaskiej. Odnaleziono także materiały z gazet i czasopism regionalnych: hasła, instrukcje dotyczące głosowania, rozmowy z kandydatami z Białegostoku, Łomży i Suwałk, reportaże. Wśród kandydatów odnajdziemy sylwetki polityków, którzy rozpoczynali wówczas swoją karierę polityczną, ale też osoby już wcześniej znane i cenione w regionie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

oraz Wojewody Podlaskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments