„Wyśniona historia kina na Podlasiu” zostanie pokazana w Berlinie!

Na pomysł wystawy fotografii wykonanej w technice mokrego kolodionu i całego projektu „Wyśniona historia kina na Podlasiu” wpadli w 2021 roku członkowie kolektywu Kaufman Bros & Sistas: dr Tomasz Adamski (filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku i niezależny filmowiec) i Maciej Rant (niezależny filmowiec i dyrektor artystyczny festiwalu ŻUBROFFKA). Do współpracy zaprosili znanego fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej, Andrzeja Górskiego.

Ta trójka postawiła sobie za cel przybliżenie / przypomnienie postaci, które miały wpływ na rozwój X muzy i były przed wojną związane z Białymstokiem i Podlasiem. „Wyśniona historia…” miała też stać się mostem łączącym przedwojenny okres historii kinematografii ze współczesnością, dlatego do wcielenia się w role m.in. Nory Ney, Piotra Lebiedzińskiego czy braci Kaufman zostały zaproszone osoby współcześnie związane z filmem i wywodzące się z Podlasia, m.in.: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Monika Buchowiec i Paweł Małaszyński.

Wystawa miała premierę w ubiegłym roku podczas organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar i została świetnie przyjęta przez widzów. Potem ruszyła w tournée po kraju, a już 14 czerwca będzie miała swoją zagraniczną premierę w Berlinie na Festiwalu FilmPolska!

 

„Wyśnioną historię” można będzie zobaczyć do końca lipca w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie (Burgstraße 27).

 

Więcej informacji o wystawie w Berlinie:

https://instytutpolski.pl/berlin/17-filmpolska/filmpolska-ausstellung/

Równolegle trwają prace nad drugą częścią wystawy oraz albumem, w którym zostaną zaprezentowane wszystkie zdjęcia powstałe w 2021 i 2022 roku. Projekt jest kontynuowany dzięki dalszej współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury.
Bohaterami drugiej części wystawy będą m.in.: Benjamin Zemach, urodzony w Białymstoku pionier tańca współczesnego nominowany w 1936 roku do Oscara za choreografię do filmu „SHE”; Tola Mankiewiczówna, pochodząca z okolic Łomży jedna z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego; Jerzy Masłowski, grajewianin i wybitny scenograf teatralny i filmowy („Noce i dnie” z jego scenografią były nominowane do Oscara); urodzony na Podlasiu Albert Wywerka, czołowy i najczęściej angażowany w okresie międzywojennym operator polskiego kina (zrobił zdjęcia do ponad 60 filmów!); wywodząca się z Białegostoku Aleksandra Ekster, malarka i graficzka, autorka futurystycznych kostiumów i scenografii do filmu „Aelita”; Mischa Spoliansky – białostoczanin z pochodzenia oraz wybitny kompozytor teatralny i filmowy, który współpracował m.in. z Maxem Reinhardtem i Marleną Dietrich; aktorka Renata Radojewska, która swoją karierę zaczynała w Białymstoku, a potem grała u boku takich sław jak Adolf Dymsza czy Franciszek Brodniewicz; Jay Gorney, urodzony w Białymstoku kompozytor teatralny i filmowy, któremu karierę zawdzięczała Shirley Temple, i którego córka, aktorka Karen Lynn Gorney, grała u boku Johna Travolty w „Gorączce sobotniej nocy”!

 

Kolektyw Kaufman Bros & Sistas tworzą:
Marta „Zuza” Lewkowska
Małgorzata Tarasewicz-Wosik
Katarzyna Połeć

Bartek Świerkowski

Andrzej Górski
Tomasz Adamski
Maciej Rant

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/KaufmanBrosAndSista

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments