„Wyzwolenie tłumionych emocji” – zapraszamy do Choroszczy na wyjątkową wystawę

Sztuka i tworzenie są w stanie rozbudzić i wyzwolić w nas emocje, których sobie nie uświadamiamy. Dostarczają doznań wydobytych z najgłębszego obszaru naszej świadomości i jestestwa. W zasadzie każdy człowiek, jednak artysta w szczególności, potrafi swoje widzenie świata ująć w wyjątkowy sposób, pokazać go tak, tak jakby widział po raz pierwszy – „oczami dziecka”, i w swojej pracy zawrzeć również towarzyszące temu uczucia. Zapraszamy do Choroszczy, by przyjrzeć się z bliska wyzwolonym w sztuce emocjom.

Zapraszamy do Choroszczy do obejrzenia, a właściwie doświadczenia wystawy „Wyzwolenie tłumionych emocji”. Jest to wystawa szczególna, ponieważ stworzona przez artystów-amatorów – pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy.

Prace były tworzone przez lata podczas zajęć terapeutycznych. Za ich pomocą ci wyjątkowi artyści wyrazili chęć podzielenia się swoimi interpretacjami świata. Zapraszamy do doświadczenia szczerych, wyzwalających emocje prac.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy, w ramach arteterapii i ergoterapii, inspirując się otaczającą rzeczywistością, przekładają na techniki plastyczne (rysunek, malarstwo, modelarstw, collage, hafciarstwo, tkactwo, rzeźbę) swoje wewnętrzne głębokie przeżycia i emocje. Terapie zajęciowe, jako jeden z czynników rehabilitacji społecznej, są skierowana na twórczą aktywność, dając człowiekowi szansę na wyrażanie siebie. Forma wybierana jest dowolnie i jest określona indywidualnymi wewnętrznymi oraz zewnętrznymi dyspozycjami tworzącego. Terapie zajęciowe są także działaniami wielokierunkowymi, opartymi na wykorzystaniu tkwiącego w każdym człowieku potencjału rozwojowego, mającego swe źródło w naturalnych siłach witalnych organizmu, niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Terapie zajęciowe dają możliwość wypowiedzenia się w różnorodnych technikach plastycznych. Tworzenie prac rozwija umiejętność twórczego myślenia, kształtuje i doskonali zdolności manualne, ale przede wszystkim pozwala wyrażać swoje przeżycia. Jest formą katharsis – oczyszczenia: z negatywnych emocji, odreagowania krzywd i bólu, jest drogą budowania pozytywnego myślenia.

W „Wyzwoleniu tłumionych emocji” mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy pokazali otaczający nas świat ze swojej perspektywy. Zobaczmy co kryje się za wyzwolonymi emocjami, co przedstawiają obrazy.

Wernisaż „Wyzwolenie tłumionych emocji” odbędzie się 13 czerwca o godz. 13.00 w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Wystawa będzie miała dwie odsłony: do 30 lipca obejrzymy pierwszą część przygotowanej ekspozycji, a następnie – 28 sierpnia odbędzie się podsumowanie całości.

źródło: UM w Choroszczy 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments