W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej już w najbliższy weekend (03-04.09) będziemy mogli cofnąć się w czasie do XVII stulecia. Zawody husarskie, łucznicze, pokazy, rekonstrukcja historyczna szarży husarskiej ku pamięci Bitwy pod Hodowem z 1694 r. – nazywanej Sarmackimi Termopilami to najważniejsze elementy XII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Wydarzeniu patronuje Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego.
XII Dzień Tradycji Rzeczpospolitej to wydarzenie o wymiarze edukacyjnym i sportowym, odwołujące się do symboliki narodowej, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny województwa podlaskiego. To bez wątpienia wyjątkowa okazja do zaprezentowania publiczności lekcji żywej historii.
W sobotę 03.09 od godz. 15 zaplanowane jest widowisko kulturalnoiedukacyjne dla dzieci i dorosłych, natomiast od 16:30 Turniej Husarski im. Mikołaja Branickiego, po 18 pokaz szarży husarskiej.
Podczas widowiska kulturalno-edukacyjnego będzie można zobaczyć pokazy musztry piechoty z użyciem armat i muszkietów, jeździecki Poczet Dam Husarskich, sokolników, lekkiej jazdy tatarskiej, tańca staropolskiego.
Odbędzie się także część aktywizująca dzieci i młodzież pod nazwą „Sarmatiadka”, a w niej takie atrakcje jak m.in.: warsztaty i pokaz walki polską szablą (mistrz Filip Łakomy), jak husarz- przejażdżka na koniach husarskich; zdjęcie z husarzami i ich uzbrojeniem i wiele innych.
Po tej części nastąpi IV Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski im. Stefana Mikołaja Branickiego. Później rekonstruktorzy postarają się przybliżyć widzom wygląd szarży husarskiej i manewry kawalerii nawiązując do Bitwy pod Hodowem z 1694 roku, nazywanej Polskimi Termopilami Wydarzeniem towarzyszącym imprezy będą zawody łucznictwa konnego pt. V Podlaskie Klimaty.
Lokalni pasjonaci historii reprezentujący Podlaską Chorągiew Husarską oraz podlaskich łuczników konnych w barwny i ciekawy sposób przedstawią wydarzenia z historii Polski, kunszt władania bronią, jazdy konnej Pocztu Dam Husarskich, pokaz musztry polskiej piechoty oraz pokaz sprawności łuczników konnych.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oraz AMM Archery.
źródło: Fundacja Obowiązek Polski
oprac.: Cezary Rutkowski UMWP
Źródło: UMWP