Z okazji rocznicy pierwszej wywózki na Sybir

Białystok uczcił dziś 79. rocznicę pierwszej masowej wywózki obywateli Rzeczypospolitej na Sybir. Hołd zmarłym na obcej ziemi i tym, którzy przetrwali, złożyli przedstawiciele samorządu, harcerze, mieszkańcy Białegostoku.

Rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek na Syberię Białystok uczcił przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ulicy Piastowskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, służby mundurowe, historycy i dawni zesłańcy oraz ich potomkowie. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty, zapłonęły znicze. W imieniu prezydenta Białegostoku wieniec złożył jego zastępca Przemysław Tuchliński.

Pamięć o tych, którzy padli ofiarą bezwzględnej polityki władz sowieckich, w Białymstoku pielęgnowana jest szczególnie, ponieważ deportacje najmocniej dotknęły Polaków zamieszkujących wschodnie tereny Rzeczypospolitej – powiedział Przemysław Tuchliński.

Historycy szacują, że w sumie wywieziono kilkaset tysięcy osób. Pierwsza z wywózek była najtragiczniejsza. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, na Syberię wywieziono ok. 140 tysięcy ludzi. Zesłano głównie osadników wojskowych i cywilnych oraz leśników. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania. Umierali z głodu, zimna, wyczerpania.

Była to pierwsza z czterech masowych deportacji sowieckich w latach czterdziestych. Tragedii tej pierwszej deportacji i kolejnych – w kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz ostatniej, która miała miejsce w maju 1941 roku – poświęcany jest także Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru organizowany w naszym mieście od osiemnastu lat.

To w Białymstoku, przy ul. Węglowej, powstaje Muzeum Pamięci Sybiru. Gotowy jest już budynek w stanie surowym zamkniętym. Po zakończeniu budowy rozpocznie się montaż wystawy i wyposażenia muzeum.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments