Zakończył się Festiwal Literacki Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie

W Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zakończyło się trzydniowe święto literatury, czyli III edycja Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Były warsztaty, spotkania autorskie, wystawy,  a także pokaz filmu.

Tegoroczna edycja festiwalu trwała trzy dni. Dzień pierwszy (czwartek, 7 lutego) dedykowany był  najmłodszym. Dzieci wzięły udział w warsztatach przygotowanych przez: poetkę i autorkę książeczek dla dzieci Zofię Olek-Redlarską, aktorów Białostockiego Teatru Lalek oraz Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Podlaskiej zaprosili młodych czytelników na zajęcia z elementami kodowania pod hasłem „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty”, stworzone na bazie książki Grzegorza Kasdepkego i przy wykorzystaniu robotów Photon. Z dziećmi i młodzieżą spotkała się także Monika Filipiuk-Obałek, która wraz z mężem Marcinem Obałkiem, przemierzyła konno Argentynę i o tej właśnie wyprawie opowiedziała podczas Festiwalu.

Piątek poświęcony był poetom i poezji. Kilkudziesięciu liryków, prozaików, literaturoznawców, wydawców, tłumaczy, miłośników literatury i kultury z Białegostoku i regionu wzięło udział w II Sejmiku Poetyckim. Podczas obrad dr Krzysztof Kurianiuk, kierownik redakcji kultury Polskiego Radia Białystok mówił o tym jak i czy w ogóle poezja funkcjonuje w mediach, a Justyna Sawczuk z Książnicy Podlaskiej przedstawiła nowy nieregularnik „Epea. Pismo literackie” i zaprosiła autorów do współtworzenia czasopisma. Obradom przewodniczył prof. Dariusz Kulesza – literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku.

Sejmikowi towarzyszył Turniej Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja”, w którym rywalizowało trzydziestu poetów. Jury w składzie: prof. Dariusz Kulesza, dr Krzysztof Kurianiuk, Justyna Sawczuk nagrodziło wiersz „stara Makowiakowa” Małgorzaty Sochoń. Publiczność przyznała nagrodę ex aequo Małgorzacie Sochoń oraz Markowi Dobrowolskiemu za utwór „(…) pozornie rozsypane słowa”.

Dzień zakończyło spotkanie z pisarką, dziennikarką i redaktorką Katarzyną Drogą, która opowiedziała o tym, jaki wpływ na nasze życie mają sekrety naszych przodków.

Dzień trzeci (sobota, 9 lutego) rozpoczął się wernisażem wystawy fotograficznej „Magia Podlasia”. Towarzyszyła jej prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim, przygotowana przez Andrzeja Kalinowskiego – prezesa Fundacji Sąsiedzi.

Nowością był pokaz filmu dokumentalnego „Zenek” – to opowieść o trzynastoletnim białostockim harcerzu Zenku Borowskim, zastrzelonym w 1943 r. przez hitlerowskiego żołnierza podczas próby ratowania polskich książek, zarekwirowanych przez okupanta i przechowywanych w strzeżonym budynku. O pracach nad filmem opowiedzieli: reżyser Dariusz Szada-Borzyszkowski i Jan Oniszczuk – prezes Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Festiwal zakończyła seria spotkań autorskich z: Magdaleną Niedźwiedzką – autorką  powieści biograficznych i historycznych (m. in. „Maria Skłodowska-Curie”, trylogii „Opowieści z angielskiego dworu” czy „Bona. Zmierzch Jagiellonów”), Piotrem Nesterowiczem – redaktorem naczelnym miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”, autorem esejów, reportaży, powieści i opowiadań fantastycznych (m. in. wydanej w 2018 r. powieści „Jeremiasz”), zdobywcą Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Cudowna” oraz Natalią Fiedorczuk-Cieślak – piosenkarką, instrumentalistką, autorką piosenek oraz powieści: „Jak pokochać centra handlowe” (nominacja do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego) i „Ulga”.

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments