Zakończył się IV Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”

Spotkania autorskie, koncert poetycko-muzyczny, warsztaty teatralne i literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawa prac Joanny Kossak oraz prezentacja wydawnictw regionalnych z 2019 r. – w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zakończyło się trzydniowe święto książki i literatury.

Pierwszy dzień festiwalu (czwartek, 6 lutego) był dniem warsztatowym. Z młodzieżą spotkał się podróżnik i autor książki „Azyl. Zapiski stalkera” – Tomasz Ilnicki, który opowiedział o Czarnobylu i Fukushimie, czyli największych katastrofach energetyki jądrowej – audytorium Książnicy Podlaskiej wypełnione było po brzegi.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z białostockim raperem Łukaszem „Lukasyno” Szymańskim, który zdradził uczestnikom „rap warsztatów” tajniki tworzenia tekstów i opowiedział o swoich literackich inspiracjach.

Młodzież i dorośli uczyli się kreatywnego podejścia do słowa podczas „Warsztatu krótkich form” z Loesje (Polska), natomiast na warsztaty tworzenia ekslibrisów zaprosili uczestników festiwalu pracownicy Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.

Pierwszy festiwalowy dzień zakończył się koncertem poetycko-muzycznym w wykonaniu aktorów: Magdaleny Dąbrowskiej i Patryka Ołdziejewskiego, którzy zaprezentowali autorski program artystyczny „Anioły i demony”.

W piątek (7 lutego) warsztaty dla młodych miłośników literatury poprowadzili: Jakub Sosnowski – autor książki „Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” oraz poetka Józefa Drozdowska. Do świata teatru zabrali uczestników festiwalu aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku: Rafał Olszewski i Dawid Rostkowski oraz Anita Piotrowska, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

O 17.00 w audytorium Książnicy Podlaskiej z Czytelnikami spotkał się Krzysztof Szubzda – aktor kabaretowy, felietonista, prezenter telewizyjny i konferansjer, autor m. in. książki „O życiu ze śmiertelnie poważnym humorem” oraz współautor (wraz z Edwardem Lutczynem, odpowiedzialnym za rysunki) „Małej księgi przytulań i uścisków”.

W sobotę do Książnicy Podlaskiej przybyli pisarze, poeci, dziennikarze i wydawcy, by wziąć udział w III Sejmiku Poetyckim. Uczestnicy wysłuchali wystąpienia „Poeta w kręgu kultury”, przewodzącej obradom dr Marty Białobrzeskiej, Justyna Sawczuk – redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie” opowiedziała o tym, jak zmieniło się pismo od momentu powstania i o planowanych kierunkach jego rozwoju.

Czterdziestu trzech poetów wzięło udział w Turnieju Jednego Wiersza. Nagrodę jury zdobył Wojciech Muszyński za wiersz „Smutny jak Normals”, publiczność nagrodziła ex aequo: Urszulę Krajewską-Szeligowską za utwór „Pejzażysta październik”, Joannę Dąbrowską za wiersz „Czerwony” oraz Pawła Gorszewskiego za utwór „Worek”.

W Galerii Parter otwarte zostały wystawy: Joanny Kossak „Konie moje niespętane” oraz prezentacja wydawnictw regionalnych z 2019 r., przygotowana przez Andrzeja Kalinowskiego – prezesa Fundacji Sąsiedzi.

Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu była Katarzyna Bonda – „polska królowa kryminału”, autorka trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem, serii z profilerką Saszą Załuską, dokumentów kryminalnych i podręcznika „Maszyna do pisania”. Spotkanie z pisarką zgromadziło rzesze fanów jej twórczości. Autorka opowiedziała m. in. o swojej najnowszej powieści „Miłość leczy rany”, będącej pierwszą częścią trylogii przestępczej: „Wiara-Nadzieja-Miłość”.

Główny trzon festiwalu zakończyło spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską – kulturoznawczynią, twórczynią projektów fotograficznych, edukacyjnych i kulturalnych, animatorką kultury, autorką książki „Wędrowny zakład fotograficzny”, która to publikacja została nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego w kategorii najlepsza książka roku 2019.

Choć trzydniowe święto literatury dobiegło końca, Książnica Podlaska zaprasza na cykl imprez towarzyszących, organizowanych w ramach Festiwalu:

– 12 lutego 2020 r. w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej odbędzie się spotkanie z Jolantą Marią Dzienis – autorką wierszy i tekstów prozatorskich, redaktorką portalu podlaskisenior.pl,

– 18 lutego 2020 r. w Galerii Parter młodzi Czytelnicy uczestniczyć będą w warsztatach z wykorzystaniem robotów Photon pod hasłem „Nasi mechaniczni przyjaciele”,

– 5 marca 2020 r. również w Galerii Parter odbędzie się wernisaż wystawy „Analogowe podróże” Daniela Kosińskiego,

– natomiast 25 marca 2020 r. odbędzie się spotkanie z okazji dwudziestolecia pracy twórczej Janiny Osewskiej, połączone z wystawą fotografii tejże autorki „Miejsca i Ludzie”.

Głównym organizatorem IV edycji Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Współorganizatorzy:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Fundacja Sąsiedzi, Stowarzyszenie „Szukamy Polski”, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział Okręgowy w Białymstoku, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

fot. Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments