„Zemsta” owacyjnie przyjęta we Lwowie

Owacjami na stojąco zakończył się spektakl „Zemsta” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku we Lwowie. We wtorek, 28 stycznia, białostoccy aktorzy zagrali wNarodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej.

Prezentacja „Zemsty” na Ukrainie była możliwa dzięki zaproszeniu ze strony lwowskiego teatru oraz wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego nie kryje radości z możliwości występu na Ukrainie.

– Jestem ogromnie szczęśliwy i wzruszony przyjęciem naszego teatru przez gospodarzy we Lwowie. Otwartość i życzliwość, z jaką spotkaliśmy się, na długo pozostaną w naszej pamięci. A reakcje widzów i brawa w trakcie spektaklu, a na zakończenie także owacje na stojąco były dla nas ogromną nagrodą i potwierdzeniem, że warto prezentować nasze przedstawienia w różnych miejscach na świecie – powiedział Piotr Półtorak.

Aktorzy Teatru Dramatycznego zostali bardzo miło przyjęci przez widzów na Ukrainie. Spektakl obejrzała także Eliza Dzwonkiewicz – Konsul Generalna RP we Lwowie. Jolanta Skorochodzka, odtwórczyni roli Podstoliny, przyznała że możliwość zagrania we Lwowie była artystów niezwykle ważnym wydarzeniem.

– Przygotowując się do spektaklu i wychodząc na scenę czuliśmy, że uczestniczymy w historycznym momencie. Miałam wrażenie, jakby wieczór we Lwowie był wieczorem premierowym. Emocje, które nam towarzyszyły były podobne do tych, które towarzyszą nam właśnie przy okazji naszych premier – mówi aktorka.

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, wcielająca się w rolę Rejenta Milczka, także przyznaje, że prezentacja „Zemsty” we Lwowie była dla aktorów ogromnym przeżyciem.

– Naszemu występowi we Lwowie towarzyszyło niezwykłe skupienie. Tuż przed samym spektaklem wszyscy oczekiwaliśmy w kulisach w niesamowitej ciszy. Bardzo zależało nam na tym, aby wypaść przed tą konkretną publicznością jak najlepiej. Wiedzieliśmy, że widzowie, którzy przyszli obejrzeć nasze przedstawienie, przyszli tam dla nas – chcieli zobaczyć polską kulturę – mówi aktorka.

Teatr Dramatyczny miał już okazję zagrać „Zemstę” poza Białymstokiem. W 2018 roku aktorzy zaprezentowali przedstawienie widzom XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie. W lutym 2019 roku zagrali dwukrotnie w Indiach (w New Delhi oraz w Dibrugarh) w ramach 20. edycji międzynarodowego festiwalu „Bharat Rang Mahotsav”. W czerwcu 2019 roku przedstawienie obejrzeli widzowie w Teatrze Dramatycznym w Grodnie oraz w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku na Białorusi. Lwów był kolejnym miastem, w którym białostoccy aktorzy mieli okazję promować kulturę polską i Województwo Podlaskie poza granicami naszego kraju.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments