155. rocznica wybuchu powstania styczniowego – choroszczańskie obchody

W poniedziałek 22 stycznia 2018 roku mieszkańcy Choroszczy, jak co roku od ponad trzydziestu lat, będą przypominać o rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się w choroskich miejscach pamięci: na Mogile Powstańczej oraz „Szubienicy”. 155 razy zabrzmi Dzwon Wolności.

Obchody 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego rozpoczną się w Choroszczy o godz. 18.00 – mszą świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Bezpośrednio po Eucharystii, zgromadzeni zapalą znicz pod Pomnikiem Niepodległości z 1934 roku na Rynku 11 Listopada. Tam, na uczestników będzie czekał gminny autobus, który nieodpłatnie przewiezie ich na miejsce uroczystości – zbiórka ok. 18.45 na choroskim rynku. Wspominający zryw sprzed 155 lat, udadzą się kolumnadą aut na ul. Zastawie I nad Horodniankę, by na Mogile Powstańczej złożyć kwiaty i znicze.

Około godz. 19.10 rozpoczną się główne uroczystości patriotyczno-religijne na wzgórzu „Szubienica” przy ul. Kruszewskiej – Miejscu Pamięci Narodowej. Pod pomnikiem, autorstwa Mieczysława Hulewicza, zostanie odczytany manifest powstańczy, a w przemówieniach i apelu zostaną przypomniani lokalni bohaterowie, uczestnicy zrywu niepodległościowego z 1863 roku – ci, którzy zginęli w powstaniu oraz ci, którzy przeżyli insurekcję i zsyłki. Dzwon Wolności ze zbiorów Jana Adamskiego krajoznawcy-regionalisty zabrzmi 155-krotnie w czasie modlitwy Anioł Pański na pamiątkę rocznicy powstania styczniowego.

Na zakończenie zostaną przypomniane powstańcze pieśni, a na uczestników będzie czekało ognisko z kuchnią polową i rekonstruktorami powstańczej partii.

Na wydarzenie zapraszają:

organizatorzy: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika oraz 8. Szczep Drużyn Specjalnościowych „Szemkel” im. Cichociemnych.

patroni medialni: Polskie Radio Białystok, Twoja Telewizja Regionalna, „Głos Choroszczy” i, świętująca w tym roku 25 lat działalności, „Gazeta w Choroszczy”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urząd Miejski w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments