Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 14 maja. Miejskie placówki kultury oraz inne instytucje przygotowały liczne atrakcje – między innymi wystawy, warsztaty, koncerty, zajęcia interaktywne, spacery, opowieści, zwiedzanie z przewodnikiem, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Mieszkańcy będą też mogli skorzystać z przejazdów autobusowych organizowanych przez Muzeum Wojska do Parku Militarnego na Węglowej oraz podziwiać panoramę miasta nocą.
Noc Muzeów co roku przyciąga do białostockich muzeów, galerii i innych instytucji, tłumy mieszkańców Białegostoku. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 20 podmiotów – miejskie i wojewódzkie ośrodki kultury, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe. Zaplanowano mnóstwo interesujących wydarzeń.
– 14 maja to wyjątkowy dzień, wtedy odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku nie zabraknie interesujących wydarzeń i atrakcji. Warto z nich skorzystać i spędzić sobotę aktywnie. Zapraszamy – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Na Noc Muzeów zapraszają między innymi Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria im. Sleńdzińskich, Galeria Arsenał, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru. Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku czy Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Tego wieczoru można będzie wybrać się do teatru przy ulicy K. Kalinowskiego i zwiedzić wraz z pracownikami pracowni plastycznej BTL Piwnicę Lalek, obejrzeć wystawy w BOK/CLZ lub wyruszyć w podróż do Parku Militarnego przy ulicy Węglowej 3. Mieszkańcy, którzy odwiedzą Galerię im. Sleńdzińskich w nowej lokalizacji przy Rynku Kościuszki 4, będą mogli wziąć udział np. w warsztatach „Wielobroczki” i stworzyć breloczki inspirowane wielobocznymi obrazami Ludomira Sleńdzińskiego, czy też w warsztatach „Gwiezdny pył” i stworzyć piaskowy obraz. Bogatą ofertę dla dzieci w różnym wieku przygotował BOK/CLZ przy ulicy Warszawskiej 19: gry, zabawy, zajęcia muzyczne. Natomiast do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej można się będzie wybrać na potańcówkę. Mapping oraz premierę innowacyjnej formuły zwiedzania wystawy zaprezentuje Muzeum Pamięci Sybiru, a w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się na dużej scenie otwarta próba generalna przed widowiskiem taneczno-wokalnym „Broadway Dance Club”.
Uniwersytet Medyczny tradycyjnie zaprasza zainteresowanych między innymi na opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego czy koncerty „Renesansowe i barokowe tańce dworskie” i pieśni ukraińskich Mykoły Łysenki. Można też będzie zwiedzić piwnice Pałacu Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Ponadto – tradycyjnie już – będzie możliwość zobaczenia XVIII-wiecznego zegara na bramie pałacowej.
Z kolei miłośników militariów powinna zainteresować oferta Muzeum Wojska. Na białostoczan przy ulicy J. Kilińskiego będzie czekała wystawa sprzętu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i wystawa motocykli z Harley-Davidson Podlasie Club. Będzie też możliwość przejazdu i zwiedzania nowo otwartego Parku Militarnego. Na fanów teatru czeka Akademia Teatralna, która przygotowała spektakl „Płuca/Lungs”.
W Noc Muzeów można będzie także wybrać się na wieżę kościoła św. Rocha przy ulicy ks. A. Abramowicza oraz na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej, aby obejrzeć panoramę naszego miasta nocą.
Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych atrakcji. Szczegółowy program Nocy Muzeów jest dostępny w załączniku.
Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Cztery lata później stała się ona imprezą powszechną, biorą w niej udział miasta z całej Europy. Co roku w maju muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie.
Kamila Bogacewicz