Konkursy, kiermasze, a także koncerty – m.in. na takie atrakcje mogli liczyć uczestnicy sobotniego (30.07) święta w Zabłudowie. Jego władze i mieszkańcy uczcili w ten sposób 469. rocznicę nadania miejscowości praw miejskich. W uroczystości uczestniczył Marek Malinowski, członek zarządu, który przekazał symboliczne czeki z dotacjami dla gminy i Klubu Sportowego „Rudnia” Zabłudów. Partnerem imprezy było Województwo Podlaskie.
Główne obchody rozpoczęły się od hejnału Zabłudowa o 17.45. Następnie oficjalnie otwarto zrewitalizowany Park Dworski, w którym odbyła się impreza.
Marek Malinowski, członek zarządu województwa, przekazał władzom gminy grawerton, gratulując sukcesów w działaniach i przedsięwzięciach na rzecz społeczności.
– 469. lat świadczy o długiej i bogatej historii miasta i Gminy Zabłudów. Niewiele miast może się taką historią poszczycić. W tym miejscu chciałbym w imieniu własnym i całego zarządu województwa, władzom i mieszkańcom gminy życzyć wszystkiego, co najlepsze – mówił.
Sobotnia uroczystość była także okazją do przekazania symbolicznych czeków od zarządu województwa. Klub Sportowy „Rudnia” Zabłudów, który świętował swoje 40-lecie, otrzymał 30 tys. zł wsparcia, a Gmina Zabłudów na rozwój Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) – 20 tys. zł.
– To od naszych starań i działań zależy, jak szybko się rozwijamy. Ten jubileusz to okazja do uczczenia tego, co już udało się nam dokonać. Przykładem tego jest rewitalizacja Parku Dworskiego, w którym się znajdujemy – powiedział Adam Tomanek, burmistrz Gminy Zabłudów.
Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP podkreśliła, że Gmina Zabłudów przez ostatnie siedem lat zrealizowała ponad 70 projektów.
– Z okazji urodzin życzę dalszego rozwoju, mam nadzieję, że będziecie aktywnie pozyskiwać środki w nowej perspektywie finansowej – mówiła.
Po części oficjalnej na nowej scenie amfiteatru wystąpili Mateusz Mijal i Nowator. Gwiazdą wieczoru był zespół ENEJ.
Koncertom towarzyszyły konkursy oraz degustacje potraw regionalnych. Były także kiermasze i stoiska wystawiennicze. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Pracownicy Stowarzyszenia Klanza Białystok przygotowali animacje, były również dmuchańce. Wydarzenie zorganizowano po raz 26.
Zabłudów powstał w 1553 r. Miasto było usytuowane za istniejącą niegdyś Puszczą Błudów, pomiędzy rzeką Narew i Supraśl. Układ zaprojektowanego wtedy rynku zachował się do dzisiaj.
Paulina Tołcz UMWP
fot.: Mateusz Duchnowski UMWP
Źródło: UMWP