700. „Zapisków oficera Armii Czerwonej”

Kultowe „Zapiski oficera Armii Czerwonej” świętują kolejny jubileusz. Spektakl Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został zagrany po raz 700.

W dziejach białostockiego teatru nie ma spektaklu, który mógłby się równać z „Zapiskami”. Nie ma sztuki tak sławnej i tak długo utrzymującej się na afiszu. Premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Jakimca odbyła się 29 lutego 1992 roku. Genialna książka Sergiusza Piaseckiego, na podstawie której powstał spektakl, to błyskotliwe studium mentalności „człowieka radzieckiego”. Świetna adaptacja dokonana przez reżysera i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego

Od ponad 27 lat opowieść o młodszym lejtnancie Zubowie bawi, wzrusza i wychowuje kolejne pokolenia białostockich widzów. Ci najwierniejsi widzieli spektakl już nie jeden raz. Wielu z nich oglądało go wielokrotnie ze względu na Krzysztofa Ławniczaka i jego brawurową rolę. Aktor przyznaje, że cieszy się, iż wciąż są chętni, którzy chcą oglądać ten spektakl i przyznaje, że w odbiorze widzów dostrzega zmiany pokoleniowe.

– Przedstawienie ogląda już kolejne pokolenie. Na przestrzeni tego czasu zmieniła się percepcja i wrażliwość ludzi. To jest oczywiste. Ale ten spektakl jest tak skonstruowany, że trzyma się cały czas pierwotnej budowy. Nic tam nie zmieniłem. Sam się zmieniłem przez te lata, co jest oczywiste. Choć bym nie wiem, jak kombinował, to w konkretnym czasie i w danym wieku zawsze będę trochę inaczej patrzył na świat, ale konstrukcja przedstawienia jest taka sama – przyznaje Krzysztof Ławniczak.

Z okazji 700. spektaklu Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował konkurs dla wszystkich sympatyków „Zapisków”. Widzowie, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z tym spektaklem: opiszą historię związaną z wizytą w Teatrze Dramatycznym na spektaklu lub anegdotę związaną z tym przedstawieniem, będą mieli szansę wygrać nagrodę w postaci spotkania z Krzysztofem Ławniczakiem. Odpowiedzi konkursowe mogą być przesyłane w formie papierowej na adres Teatru Dramatycznego: ul. Elektryczna 12, 15-080 Białystok lub w formie elektronicznej na adres: ekrajewska@dramatyczny.pl. Konkurs trwa od 19 września do 20 października. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni nie później niż 25 października. Oprócz nagrody głównej Teatr Dramatyczny przygotował także nagrody dodatkowe w postaci zestawów zawierających płytę DVD z nagraniem spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej” oraz książkę „Kilka odsłon teatru białostockiego (zwane dalej “Nagrodą Główną”).

Najbliższa okazja, aby zobaczyć kultowe przedstawienie pojawi się już w najbliższy weekend. „Zapiski oficera Armii Czerwonej” można obejrzeć w sobotę (21 września) oraz w niedzielę (22 września) o godz. 20.00. Bilety na przedstawienie dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments