9-11 listopada 2018 Choroszcz zaprasza do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2018 r. po raz kolejny będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku jest to piękna, okrągła 100. rocznica. W Choroszczy uczczenie tego Jubileuszu rozpoczęliśmy już 3 listopada Biegiem Niepodległości, kontynuujemy je dalej i zapraszamy już w piątek 9 listopada. Główne uroczystości odbędą się 11 listopada o godz. 10.30. pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny – wówczas dokonamy odsłonięcia pomnika na zrewitalizowanym Rynku 11 Listopada oraz wmurujemy Kapsułę Czasu. Zapraszamy!
W przeszłości dnia 11 listopada 1918 r. spełnił się sen rzeszy pokoleń Polaków – ten sen był o tym, aby Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, germanizacji, rusyfikacji oraz po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Rok 2018 stał się, na mocy uchwały Sejmu i Senatu RP rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.
Odzyskanie niepodległości przez Polskę dokonało się dzięki walce pełnej poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Ojcowie Niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – mimo dzielących ich różnic ideowych, stawiali sobie za cel Polskę niepodległą, choć reprezentowane przez nich obozy polityczne obierały różne drogi odzyskania wolności i w sposób odmienny sobie ową niepodległość wyobrażały. Miejmy nadzieję, że w tym – jakże szczególnym okresie – weźmiemy wszyscy z nich przykład i Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować radosny Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości w jedności i pojednaniu.
Gmina Choroszcz również będzie świętować ten wspaniały Jubileusz. W dniach 9-11 listopada 2018 r. będą organizowane wydarzenia, które uświetnią to historyczne wydarzenie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w choroszczańskich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oto co przygotowaliśmy:
PROGRAM CHOROSZCZAŃSKICH OBCHODÓW 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości:
9 LISTOPADA 2018 (piątek)
16:30 – Turniej strzelecki z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości (miejsce: Strzelnica w Zespole Szkół w Choroszczy, ul. Powstania Styczniowego 26a)
Obchody, jak co roku, nie mogłyby się obejść bez turnieju strzeleckiego, dlatego też dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w piątek 9 listopada na strzelnicy sportowej działającej w Zespole Szkół w Choroszczy odbędzie się Turniej Strzelecki o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „SKAŁA”.
19:00 – Finisaż wystawy „Twórcy Niepodległej – 100-lecie odzyskania Niepodległości” – inauguracja obchodów (miejsce: galeria Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)
„Twórcy Niepodległej” jest wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. M-GCKiS w Choroszczy jest partnerem akcji, w której biorą udział 22 miasta, gminy oraz instytucje. Będzie to doskonała okazja do wymiany poglądów przez miłośników i pasjonatów historii.

10 LISTOPADA 2018 (sobota)
17:00 – „Chłopcy w niebieskich mundurach” – Spotkanie z Markiem Gajewskim (miejsce: Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)
Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy serdecznie zapraszają na spotkanie z Markiem Gajewskim, kustoszem Muzeum Wojska w Białymstoku, który wygłosi odczyt pn. „Chłopcy w niebieskich mundurach” – początki policji w Wolnej Polsce, w regionie oraz całym kraju.
19:00 – „Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania Niepodległości”
„Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania Niepodległości” to akcja, którą organizuje Stowarzyszenie Rekonstruktorów „Grupa Wschód”. Jej celem jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. Chcemy pokazać, że w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej.

11 LISTOPADA 2018 (niedziela)
9:30 – Msza Święta za Ojczyznę (miejsce: kościół Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy)
Msza święta w intencji ojczyzny w kościele Parafii Rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy.
10:30 – Obchody pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny na Rynku 11 Listopada
Bezpośrednio po mszy w choroszczańskim kościele, odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości na odnowionym Rynku 11 Listopada z udziałem władz samorządowych, delegacji zakładów pracy i organizacji społecznych oraz licznych pozostałych środowisk patriotycznych. Wówczas nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika, a także wmurowanie Kapsuły Czasu z wiadomościami dla przyszłych pokoleń.
16:00 – „Śpiewać każdy może” – spotkanie w remizie OSP (miejsce: remiza OSP w Choroszczy)
W murach strażnicy OSP w Choroszczy o godzinie 16:00 rozpocznie się, już po raz piąty, Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej pn. „Śpiewać każdy może”. Jest to wspaniała okazja do wspólnego świętowania patriotycznych obchodów w formie muzycznej. Wstęp wolny.
19:00 – „Niepodległa – nasz Dom” – koncert zespołu Rytmy Czasu oraz promocja płyty (miejsce: aula Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)
Latem tego roku zespół Rytmy Czasu wydał kolejną płytę pt.: „Niepodległa – nasz Dom”, która jest hołdem w stulecie odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Płytę nagrano w latach 2017-2018 w WEM Studio w Białymstoku.
Nagranie materiału zostało sfinansowane ze składek zespołu. Wydanie płyty było możliwe dzięki uprzejmości Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz ze środków Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Dwupłytowe wydanie albumu ukazało się dzięki wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku w ramach programu Pomost dla Niepodległej.
Na płycie znalazły się utwory takie jak: „Wojenko, wojenko”, „Czym Ojczyzna jest”, „Żołnierzu panienko”, „Nadziejo – to ty”, „Polskie skrzydła”, „Kiedy rozum śpi”.
Koncert zespołu będzie idealną okazją do zapoznania się z nową płytą jak i świetnym podsumowaniem choroszczańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na uczestników koncertu będzie czekać do nabycia płyta zespołu.
Wydarzenie to organizowane jest w ramach programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.


Zapraszamy do wzięcia udziału w choroszczańskich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości!

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments