Andrzej Mastalerz reżyseruje „Autostradę”

29 grudnia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się polska prapremiera sztuki „Autostrada” Michaela McKeevera. Spektakl reżyseruje Andrzej Mastalerz.

„Autostrada“ to pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do „Siódmej pieczęci“ Bergmana i najlepszych filmów Woody‘ego Allena. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku, a jej autor – Michael McKeever – należy do czołówki współczesnych amerykańskich dramatopisarzy. Utwór został przetłumaczony na język polski przez Bogusławę Plisz-Góral w 2012 roku. Do tej pory nie był wystawiony w Polsce. W białostockim Teatrze Dramatycznym będzie miał więc swoją prapremierę.

–  Parę lat temu koledzy poprosili mnie o pomoc w znalezieniu tekstu, który mogliby tutaj wystawić. A ja przeczytałem dosyć dużo tekstów, ponieważ dostaję je na bieżąco z Agencji ADiT. W związku z tym wybrałem taki, który wydawał mi się najbardziej adekwatny dla kolegów z zespołu białostockiego teatru. „Autostrada” to pełna ciepła i dobrego humoru komedia. Sztuka ta jest bardzo dobrze napisana. Są tu dobrze zarysowane postacie. Jest to bardzo aktorski spektakl. I to, co jest najważniejsze w tym wszystkim: ta sztuka ma pozytywne przesłanie. Te treści wzbudzają pozytywne emocje – mówi Andrzej Mastalerz, który debiutuje w roli reżysera.

 

Kostiumy do spektaklu oraz scenografię zaprojektowała Joanna Walisiak. Autorem muzyki jest Patryk Ołdziejewski. Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Sławomir Popławski w roli głównego bohatera – Charliego Coxa, Monika Zaborska jako Nell Todd, Bernard Bania w roli Travisa Dunna, Marek Cichucki jako Wally i Katarzyna Siergiej w roli Kiki.

 

Sławomir Popławski, który ma na swoim koncie ponad 80 różnych ról, przyznaje, że praca nad postacią Charliego Coxa zdecydowanie różni się od jego dotychczasowych zadań aktorskich. Wymaga większej dyscypliny w użyciu środków aktorskich, także tych zaproponowanych przez reżysera.

 

– Postać Charliego Coxa, głównego bohatera „Autostrady”, po pierwszym czytaniu wydała mi się trochę jednowymiarowa, ale w ciągu kilku prób Andrzej Mastalerz przekonał mnie, że Charlie może być interesującym materiałem dla aktora, zarówno o potencjale dramatycznym, jak i nawet lekko komediowym. W tym, co proponujemy na scenie, nie ma przypadku. Wszystko jest świadomie wypracowane. W miarę prób coraz bardziej zaprzyjaźniam się z Charliem – mówi aktor.

 

– Myślę, że poprzez moją postać, widz ma szanse zrobić sobie coś w rodzaju rachunku sumienia ze swojego życia: co mu się udało, czego dokonał, które z marzeń się zrealizowały, czy może w ogóle się nie zrealizowały? A może po tym spektaklu coś go tknie i będzie chciał zmienić swoje życie, tak aby nie być przeciętniakiem jak Charlie Cox? Ale ten mój bohater jest przeciętniakiem tylko do czasu. Pewne wydarzenia z życia powodują, że postanawia wszystko diametralnie odmienić – dodaje Sławomir Popławski.

 

Polska prapremiera „Autostrady” odbędzie się 29 grudnia 2017 r. na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego. Partnerem spektaklu jest LOTTO. Bilety na przedstawienie w cenie: 50 zł (premiera), 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 20 zł (studencki – zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 20 zł (szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl. Spektakl będzie można obejrzeć także 30 grudnia, 5, 6 i 7 stycznia oraz 2, 3 i 4 lutego.

 

Autostrada”

Tytuł oryginału: Running With Scissors

Premiera: 29 grudnia 2017 r.

Autor: Michael McKeever
Tłumaczenie
– Bogusława Plisz-Góral

Reżyseria – Andrzej Mastalerz
Scenografia i kostiumy Joanna Walisiak
Muzyka – Patryk Ołdziejewski
Inspicjent – Jerzy Taborski

Obsada:
Katarzyna Siergiej – Kiki
Monika Zaborska – Nell Todd
Bernard Bania – Travis Dunn
Marek Cichucki – Wally
Sławomir Popławski – Charlie Cox

Scena Kameralna

Czas trwania: ok. 110 minut

Ceny biletów*:
– premiera – 50 zł
– bilet normalny – 40 zł
– ulgowy – 30 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)
– bilet studencki – 20 zł*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

Partner Spektaklu: LOTTO

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments