Białystok wolny od nienawiści

Koalicja „Białystok wolny od nienawiści” to ludzie o różnych poglądach, różnych spojrzeniach na rzeczywistość społeczną, pochodzących z różnych środowisk. Połączyła ich chęć pokazania, że Białystok to miasto, w którym jest przestrzeń do dialogu, otwartości, ale nie ma zgody na szerzenie nienawiści i nawoływania do tworzenia podziałów na lepszych i gorszych. Chcą pokazać, że Białystok to miasto sprzeciwiające się wszelkim formom wzajemnej wrogości. Organizatorzy zapraszają białostoczan i białostoczanki oraz wszystkich, którym bliskie są idee otwartości, przy jednoczesnym braku przyzwolenia na szerzenie nienawiści na akcję, która rozpocznie się 11 czerwca przy Ratuszu na Rynku Kościuszki.

Osoby tworzące koalicję, w manifeście, który jest podstawą ich działania podkreślają, że nie chcą wyrażać zgody na wykluczanie, używanie przemocy, deptanie ludzkiej godności oraz na niszczący ekstremizm. Zwracają uwagę, że siła i pamięć Białegostoku to otwartość na wszystkich, którzy chcą tu żyć, szanując siebie wzajemnie. Zaznaczają także, że ich inicjatywa nie ma związku z żadną organizacją, instytucją, ruchem społecznym czy partią polityczną.

Organizatorzy zapraszają wszystkich białostoczan i sympatyków Białegostoku, niezależnie od poglądów politycznych, narodowości czy religii. Ze swoją akcją "Białystok wolny od nienawiści" stratują 11 czerwca o godzinie 15:00 pod fontanną na Rynku Kościuszki. Finał tego przedsięwzięcia planowany jest pod białostockim Teatrem Dramatycznym, gdzie uczestnicy będą mieli także okazję podpisać się pod wspólnym manifestem i zrobić zdjęcie w kształcie otwartej dłoni. Do udziału w wydarzeniu zachęcać będą znane osoby – przedstawiciele organizacji pozarządowych, świata kultury, mediów, środowisk akademickich i opiniotwórczych. Krótkie filmy z zaproszeniami będą pojawiać się systematycznie w mediach społecznościowych.

Chcemy, aby nasza inicjatywa była okazją do spotkania ludzi, którym bliski jest Białystok, ludzi o różnym spojrzeniu na świat, gotowych do dialogu. – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska, inicjatorka powstania koalicji – Zapraszamy wszystkich, którzy identyfikują się z naszą ideą.”

Akcja ma być formą protestu przeciwko nienawiści w Białymstoku. Jednak, jak podkreślają organizatorzy, jej przesłanie ma mieć charakter pozytywny. Symbolem uczestników wydarzenia będzie otwarta dłoń, symbolizująca prawdę i uczciwość oraz otwartość deklaracji głoszonych przez członków koalicji. Tego samego dnia wieczorem wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia zaproszeni są na wspólną imprezę prowadzoną przez DJ w białostockiej „Zmianie Klimatu.

Więcej informacji o akcji „Białystok wolny od nienawiści” znaleźć można na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/1082977161777147/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments