Bohaterowie II wojny światowej w Choroszczy będą mieć nowy pomnik

Rok 2018 był rokiem celebrowania niepodległości Polski. Kolejny – 2019 także będzie bogaty w doniosłe wydarzenia historyczne. Choroszcz, która dba o pamięć historyczną – zarówno ogólnonarodową, jak i lokalną – w wyjątkowy sposób chce uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji Burmistrz Choroszczy zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursie na opracowanie projektu pomnika upamiętniającego Bohaterów II wojny światowej. Nagroda to 10 tys. zł brutto. Prace można składać do 11 lutego 2019 roku.

Konkurs dotyczy projektu pomnika upamiętniającego Bohaterów II wojny światowej, zlokalizowanego przy placu Zygmunta Brodowicza w Choroszczy, w sąsiedztwie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Inicjatywa powstała na wniosek choroszczańskiego Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, od lat współorganizującego główne uroczystości upamiętniające bohaterów II wojny światowej, w tym ofiar reżimów totalitarnych niemieckich i sowieckich.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w naszym konkursie – zachęca Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Jest to niepowtarzalna okazja, by współtworzyć historię gminy Choroszcz na długie, długie lata – dodaje. Konkurs daje możliwość, aby stworzyć dzieło, które w sposób artystyczny, ale i godny będzie oddawać pamięć poległych – Bohaterów II wojny światowej, a także wpisze się w przestrzeń Placu Brodowicza w Choroszczy oraz siedziby Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Kamienny pomnik ma mieć formę ściany pamięci, będzie podświetlony i składać się będzie z prostych form geometrycznych, bez elementów rzeźbiarskich – za wyjątkiem wizerunku orła. Orzeł z kolei – jako mosiężny odlew wieńczący pomnik, ma być przedstawiony w wizerunku orła piastowskiego, w koronie z rozłożonymi skrzydłami, wskazującymi, że bierze on w opiekę upamiętnianych Bohaterów.

Uczestnicy konkursu mogą złożyć maksymalnie trzy oferty konkursowe (szczegółowy harmonogram konkursu, zestaw wymaganych dokumentów, a także inne szczegóły konkursu zostały zawarte w Zarządzeniu Burmistrza Choroszczy Nr 9/2019 oraz w Regulaminie – dokumenty te dostępne są na stronie: www.choroszcz.pl, jak również w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.choroszcz.pl).

Komplet dokumentacji należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Choroszczy (Choroszcz, ul. Dominikańska 2) do dnia 11 lutego 2019 roku, do godz. 15.30. Najlepszy projekt zostanie wyłoniony przez Komisję Konkursową. Ogłoszenie wyników nastąpi do 12 kwietnia 2019 r.

Nagrodą w konkursie jest kwota pieniężna w wysokości 10 tys. zł brutto.

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments