Choroszcz, Jeroniki, Łyski i Porosły – uroczyście połączone wspólną drogą

Piękna, słoneczna pogoda, obecność władz gminy oraz przedstawicieli instytucji regionalnych, licznie przybyli mieszkańcy, wyjątkowo efektowny i wyborny tort – w tak przyjemnych okolicznościach w gminie Choroszcz 28 sierpnia br. została otwarta droga gminna łącząca miasto Choroszcz z miejscowościami: Jeroniki i Łyski, biegnąc aż do Porosłów.

W uroczystym otwarciu drogi 28 sierpnia br. uczestniczyli: Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Zastępca Burmistrza Grzegorz Gabrian, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Choroszczy – Beata Marlena Jeżerys wraz z radnymi miejskimi, radni Powiatu Białostockiego, przedstawicielka Stowarzyszenia Białostocki Obszar Funkcjonalny – Agnieszka Świderska, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy – Mariusz Wróbel, a także licznie przybyli mieszkańcy Jeronik wraz z sołtysem Waldemarem Hryniewickim, oraz mieszkańcy miejscowości Łyski – gdzie odbywało się uroczyste otwarcie drogi, wraz z sołtysem Lechem Makalem. Poświęcenia drogi dokonał Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika w Choroszczy – ks. kan. Leszek Mieczysław Struk.

Nowa droga to nowoczesny szlak komunikacyjny: 6-metrowa jezdnia, z wyniesionymi skrzyżowaniami z kostki kamiennej. Wzdłuż trasy biegną chodniki dla pieszych oraz jeden z bardziej malowniczych w Gminie Choroszcz ciągów pieszo-rowerowych. Wraz z drogą powstały też parkingi, zjazdy na posesje, przepusty, a także system odwodnieni. W drodze poprowadzono sieci: wodno-kanalizacyjną, energetyczną i telekomunikacyjną.

Inwestycja kosztowała ponad 15 mln zł. Środki na ten cel Gmina Choroszcz pozyskała w ramach „Projektu partnerskiego: Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF”, z którego uzyskano ok. 4,3 mln zł. Swój wkład – w wysokości ok. 2,6 mln zł (w zakresie przebudowy sieci wodociągowej i budowy sieci kanalizacji sanitarnej) przeznaczył choroszczański ZECWiK, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego (w zakresie przebudowy i zabezpieczenia Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej) wsparł inwestycję w wysokości ok. 170 tys. zł, zaś Gmina Choroszcz – przeznaczyła na ten cel kwotę blisko 8 mln zł.

Nowy, blisko 3-kilometrowy odcinek drogi już od marca 2019 roku z powodzeniem służy mieszkańcom – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, ale zabiegali oni o jego modernizację od trzech dekad. Dawna droga była trudna, a często wprost niemożliwa do przejechania, w wielu sytuacjach nie dało się jej też porządnie naprawić – dodaje. O nową drogę starali się zarówno sołtysi, jak i sami mieszkańcy Jeronik i Łysek, ale do tej pory ich prośby nie przynosiły skutku. Nam udało się zrealizować tę inwestycję i teraz mieszkańcy mogą korzystać z wygodnej – i bardzo potrzebnej drogi – podsumowuje Burmistrz.

Życzmy, by droga była bezpiecznym szlakiem komunikacyjnym i służyła wszystkim przez wiele następnych lat.

źródło: UM w Choorszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments