Choroszcz ma mural

Do dobrych wiadomości warto wracać, dlatego my dzisiaj wracamy jeszcze wspomnieniami do minionych Dni Choroszczy.

Podczas XXXV Dni Choroszczy, od początku ich trwania, czyli od 22 do 26 czerwca na ścianie Urzędu Miejskiego w Choroszczy powstawał mural.

Mural, czyli wielkoformatowa grafika wykonywana na ścianach budynków, w Choroszczy przedstawia najważniejsze miejsca pamięcikultury, ważne z punktu widzenia całej gminy. Znalazły się tam więc i zabytkowe budynki, i miejsca kultu, kapliczki oraz pomniki, a także miejsca rekreacji tj. kładka w Śliwnie czy nowo otwarty choroski akwen. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiło 26 czerwca 2016 r. Całemu wydarzeniu towarzyszył też pokaz żonglerki artystycznej, w tym żonglowania ogniami.

Mural w Choroszczy zaprojektowała Daria Alicja Ostrowska, konsultacje merytoryczne i historyczne przeprowadzili Józef Waczyński oraz Wojciech Jan Cymbalisty, a całość wykonały Izabela Wróblewska oraz Marta Jankowska. Choroski mural różni się nieco od typowych, najczęściej spotykanych malowideł ściennych tego typu, które swoim charakterem przypominają często kolorowe komiksy czy grafiki; mural na UM w Choroszczy jest bardziej graficzny i powściągliwy w formie. Było to jednak celowo zaprojektowane, by mural harmonijnie wpisywał się w historyczny charakter Rynku 11 Listopada w Choroszczy na który malowniczo się otwiera.

 

_DSC0147 _DSC0143

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments