Organizatorzy konkursu: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zapraszają do wzięcia udziału w XIV konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.
Głównym zadaniem konkursu jest ochrona tradycyjnego, wiejskiego budownictwa poprzez tworzenie dokumentacji fotograficznej zgłoszonych obiektów. Obiekty te poddawane są ocenie przez jury. Za podstawę oceny przyjmowane są następujące kryteria:
– stan zachowania obiektu zgodny z tradycją regionalnego budownictwa wiejskiego,
– zachowanie wnętrza zgodnego z tradycją lokalną, a zwłaszcza urządzeń grzewczych,
– obiekty małej architektury (płot, studnie, kapliczki, itp.),
– otaczającą zieleń nawiązującą do charakteru budynku.
W skład jury wchodzą specjaliści w dziedzinie architektury drewnianej, konserwacji zabytków oraz etnografii z Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Białymstoku oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku, w tym Delegatur w Łomży i Suwałkach.
Zgłoszenia (formularz jest dostępny poniżej) można nadsyłać do 25 maja br. na dres:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
18-230 Ciechanowiec, ul. Pałacowa 5
lub drogą elektroniczną na adres e-mail: zabytekpodlasia@gmail.com
Wizytacja terenowa zgłoszonych obiektów potrwa do 15 lipca, a ocena budynków przez jury do końca sierpnia br. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie 2018 r.
Na zwycięzców czekają nagrody!
W ciągu 13 lat konkursu udało się udokumentować ponad 860 budynków w Województwie Podlaskim, o których stan dbają sami ich właściciele. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu władz gmin i uprzejmości mieszkańcom, którzy pozwalają zajrzeć pod „strzechy” swoich drewnianych chat. To dzięki takim ludziom kolejny raz będzie można podziwiać piękno i różnorodność architektury podlaskich wsi i nagradzać tych, którzy dbają o to by zachować dziedzictwo architektoniczne i kulturowe Podlasia.
źródło: Urząd Miejski w Choroszczy