„Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” – zapraszamy do Choroszczy na pokaz filmu

Gmina Choroszcz wraz z Fundacją Artystyczną Erina B oraz partnerami, zaprasza na pokaz filmu w reż. Małgorzaty Bramy pt. „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”. Film powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, a pokaz odbywa się w ramach II edycji projektu pn. „Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu?”

Film „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” ma charakter fabularyzowanego dokumentu i opowiada o niezwykłych historiach cudzoziemców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli przedstawiciele różnych nacji: Słowacy – którzy jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, ale też Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy, i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. Film oddaje hołd tym, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolną Ojczyznę.

Pokaz w Choroszczy odbędzie się 19 października (piątek) o godz. 10.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy (Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29). Zapraszamy serdecznie!

***

Projekt pt. „Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu” to II edycja, która jest cyklem 14 spotkań zaplanowanych na październik 2018 roku, mających na celu przybliżenie i dotarcie do odbiorców z filmami historycznymi.

Pokazy łączą w sobie naukę z aktywną promocją polskiego kina o dużej wartości edukacyjnej, zarówno pod kątem kultury, jak i polskiej historii najnowszej. Projekcje filmowe oraz debaty przypominają o dokonaniach polskiego żołnierza, o znaczeniu historii w życiu, o dogłębnym zrozumieniu takich słów jak wolność, honor, ojczyzna we współczesnym świecie.

Zadania pozwala poszerzyć spektrum zainteresowanych tematem historii osób: skierowane jest bowiem nie tylko do tych, którzy interesują się historią , ale też tych, którzy dotąd nie mieli z nią styczności lub polskie kino historyczne wydawało im się nudne i mało interesujące.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Związek Powstańców Warszawskich. Partnerem strategicznym wydarzenia jest IPN Oddział w Białymstoku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments