Czy taki świat może nie być piękny? Matecznik w Teatrze Latek

Teatr Latek Supraśl zaprasza do podrózy przez dawne Podlasie zatrzymanego w fotografiach Wikotra Wolkowa oraz opartych o teksty Edwarda Redlinskiego. W niedziele 14 kwietnia o godz. 18:00 odbedzie sie pokaz spektaklu „Matecznik”. Teatr Latek Suprasl to mieszczacy sie w ponad stuletnim domu najmniejszy teatr w polsce, w którym znajduje sie tylko 10 miejsc. Osoby chcace wziac udzialw spektaklu powiennu zarejstrowac sie przez formularz dostepny tutaj. Udzial w spektaklu – 40 zl platne na miejscu przed spektaklem. Teatr Latek Suprasl miesci sie przy ul. Posterunkowej 1 w Supraslu.

Glówna inspiracje do powstania widowiska pt. „Matecznik” stanowi wydany w 1984 roku „album fotograficznym” Wiktora Wolkowa pt.: „Rzeka, droga, ploty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyze”. Wydawnictwo zrealizowalo trzech wybitnych artystów: Wiktor Wolkow – autor zdjec, Edward Redlinski – autor zamieszczonych opowiesci oraz Andrzej Strumillo, który stworzyl koncepcje oraz opracowal ja graficznie. Zamieszczone w albumie zdjecia inspiruja do stawiania pytan: o los czlowieka; o indywidualnosc; o przyjazn; o istnienie smutku na swiecie.Spektakl „Matecznik” stanowi kontynuacje artystycznych poszukiwan realizowanych w widowiskach „Piesni Milosne”(2019) oraz „Piesn rzeki”(2020). Stosowane we wczesniejszych widowiskach (Romans Perlimplina i Belisy”, „Podróz”, „Dla mnie bomba!!!”, „Okienko”, „Pan Maluskiewicz”) spektrum technik teatru cieni i swiatla wzbogacono w tych spektaklach o animacje oraz przetworzenia gotowych zdjec fotograficznych. Realizowano to glównie za pomoca róznego rodzaju starych technik projekcyjnych- rzutników slajdów oraz grafoskopów.
Powstal on w 2022 roku w ramach Programu OFF Polska. Spektakl podzielony jest na kilka opowiesci, które ilustrowane sa fotografiami. Widzowie moga posluchac historii o plotach, drzewach, wronach, drogach czy rzece. W specyficzny dla teatru Latek sposób narracja uzupelniona jest fotografiami wyswietlanymi przy pomocy rzutników, grafoskopów na róznego rodzaju tlach statycznych i ruchomych. Dzieki uzytym technikom i grze Zemly widz przenosi sie do swiata, który na Podlasiu jest juz coraz mniej spotykany. W spektaklu padaja pytania o los czlowieka; o indywidualnosc; o przyjazn; o istnienie smutku na swiecie: o rzeczy proste i codzienne ale wazne w zyciu.
Poza fotografiami Wiktora Wolkowa w spektaklu uzyte zostaly animacje, które specjalnie do tego spektaklu przygotowala supraska artystka Agnieszka Waszczeniuk – rezyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka i animatorka specjalizujaca sie w technice animacji sypanej mielona kawa. Ta technika zostala uzyta do stworzenia animacji nawiazujacych do prac Andrzeje Strumilly, który przygotowal napisy do albumu. Scenografie do spektaklu przygotowala Ewa Zemlo – artystka plastyk, aktorka i wspólzalozycielka Teatru Latek w Supraslu. Za muzyke, która stanowila klimatyczne tlo dla przedstawionej historii oraz przenosila widzów do swiata zakletego w fotografiach odpowiadala Ania Broda, która ja przygotowala specjalnie do tego spektaklu. „Matecznik”

Rezyseria: Krzysztof Zemlo
Scenariusz: Krzysztof Zemlo
Scenografia: Ewa Zemlo
Muzyka: Ania Kowalska (Broda)
Animacje i video: Agnieszka Waszczeniuk
Koordynacja: Przemyslaw Waczynski
Premiera 18 wrzesnia 2022, Teatr Latek Suprasl

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments