Dajmy się ponieść „Choroszczańskiemu wehikułowi czasu”!

Zapraszamy do Choroszczy, by poznać dawną Choroszcz i przyjrzeć się archiwalnym zdjęciom grodu nad Horodnianką! 18 października nadarzy się ku temu doskonała okazja – tego dnia o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy pt.: „Choroszczański wehikuł czasu”, w który, dzięki udostępnionym prywatnym zbiorom fotograficznym, zabiorą nas mieszkańcy gminy Choroszcz. Plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć została bowiem stworzona we współpracy z nimi. Plansze z historycznymi zdjęciami staną w kilku miejscach w przestrzeni miejskiej Choroszczy, by towarzyszyć nam – współczesnym na co dzień i przypominać o tym, co minione.

Wystawa jest inicjatywą społeczności powstałej wokół portalu „Choroszcz Miniona”. Organizatorzy do 20 września czekali na zdjęcia przekazywane przez mieszkańców. Fotografie można było przesyłać do lokalnego Centrum Kultury w formie cyfrowej lub na miejscu skanować, by – z  jednej strony, nie pozbywać się perełek fotograficznych, a z drugiej –  dotrzeć do nich, zdigitalizować je i w ten sposób udostępnić oraz zachować dla potomności. Dzięki wspólnej pracy zgromadzono niemal 2000 historycznych fotografii, ukazujących Choroszcz przez ponad pół wieku: od XX-lecia międzywojennego aż do lat 70. XX w.; fotografie są sukcesywnie publikowane na portalu Choroszcz Miniona. „Choroszczański wehikuł czasu" pokaże ponad 30 zdjęć, które ukazują jak zmieniała się architektura i przestrzeń miejska w Choroszczy.

Od środy 18 października wielkoformatowa ekspozycja, której elementy zostaną ustawione w różnorodnych miejscach Choroszczy, będzie przypominać o przeszłości miasta, o jego dawnych mieszkańcach, nieistniających już miejscach, budynkach i przestrzeniach. Przechodzenie się po współczesnej Choroszczy, odtwarzając jednocześnie jej dawną, minioną postać, będzie niezwykle ciekawym doświadczeniem będzie. A spacer po dzisiejszym mieście, by zlokalizować w nim to, czego już nie ma, będzie dodatkową atrakcją towarzyszącą wystawie. Organizatorzy, spod gmachu Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, zabiorą uczestników na:

– Plac Brodowicza, by zobaczyć tam nieistniejącą już kirchę;
– placyk przy skrzyżowaniu ulic Powstania Styczniowego i Sportowej – by zweryfikować jak powstawały bloki i jak zmieniała się wielorodzinna architektura Choroszczy;
– skwer przy Rynku 11 Listopada – aby na fotografiach ujrzeć przemiany jednego z najstarszych placów w Choroszczy;
– cmentarz przy ul. Piaskowej – by ujrzeć dawny układ i wygląd nekropolii.

„Choroszczański wehikuł czasu” to nasze współczesne starania w to, by pamięć o bogatej historii Choroszczy nie zaginęła.

Wystawę będzie można zwiedzać do 30 grudnia 2017 roku.

Zadanie jest inicjatywą lokalną realizowaną w ramach działania Instalacja Kultury przeprowadzanego w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017 Narodowego Centrum Kultury.

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

foto: foter.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments