Decyzje podatkowe w Choroszczy dostarczą urzędnicy

Podobnie jak w roku ubiegłym, obecnie także pracownicy Urzędu Miejskiego w Choroszczy będą doręczać korespondencję podatnikom gminy Choroszcz.

Korespondencja zawiera decyzje wymiarowe dotyczące podatku od nieruchomości, podatku rolnego, leśnego lub łącznego zobowiązania podatkowego za rok 2017. W ubiegłym – pilotażowym roku, skutecznie doręczono 3508 sztuk listów, w obecnym liczba ta jest podobna i oscyluje wokół 4000 sztuk przesyłek.

Czy to się opłaca? Burmistrz Choroszczy, Robert Wardziński deklaruje, że tak, i to pod wieloma względami. Po pierwsze, rachunek ekonomiczny przemawia sam za siebie: „Wysyłka listu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru – a taka forma przesyłki w przypadku decyzji podatkowych jest ustawowo wymagana – to, w przypadku wysyłki tradycyjnej, koszt 8 zł i 10 gr. Tymczasem doręczenie listu przez nas – to 3 zł, i kwota ta w 2017 roku została utrzymana”. Jeśli chodzi o liczby, w 2016 roku Gmina Choroszcz, dzięki osobistemu doręczaniu decyzji przez urzędników zaoszczędziła 11 225,60 zł, w 2017 roku przewiduje się, że będzie to zysk niemal podwójny, bo oscylujący wokół 20 400 zł. Ponadto, dodaje burmistrz Wardziński „osobiste doręczanie korespondencji to dodatkowe korzyści wynikające ze spotkania pracowników Urzędu z mieszkańcami, a mianowicie: możliwość rozmowy, wyjaśnienia kłopotliwych kwestii, czy odpowiedzi na nurtujące podatników pytania, nierzadko osobistego zaproszenia mieszkańców do Urzędu. Dzięki takim kontaktom Urząd i urzędnik nabierają bardziej ludzkich oraz – by tak rzec – spersonalizowanych cech”. Dodatkowo, wizyty urzędników u podatników pozwalają na weryfikację zadeklarowanych przez podatników adresów lub też wyjaśnienie, że wszelkie zmiany w tym zakresie leżą po stronie podatnika – to on powinien pamiętać o obowiązku zgłoszenia do urzędu wszelkich zmian związanych ze zmianą danych. Zatem, korzyści z osobistego doręczania korespondencji przez urzędników przeważają i dlatego również w 2017 roku Urząd Miejski w Choroszczy zdecydował się kontynuować tę praktykę.

Przypomnijmy, pracownicy Urzędu Miejskiego w Choroszczy będą doręczać korespondencję do podatników gminy Choroszcz już po raz drugi, w tym roku chcą dostarczyć przesyłki do końca lutego br. Pracę tę wykonują w godzinach popołudniowych: od 15.30 do 20.00 – aby zastać adresatów w domach i przesyłkę doręczyć im osobiście. 

Podobna praktyka jest coraz częściej spotykana i z powodzeniem stosowana w innych gminach w Polsce i w regionie, m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Jakubowie, Parczewie czy Mińsku Mazowieckim.

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments