Długi majowy weekend – porady i ostrzeżenia policji

Przez cały długi weekend nad bezpieczeństwem podróżujących i płynnością ruchu będzie czuwało więcej niż zazwyczaj policjantów i to zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych, na motocyklach i w motorówkach. Aby najbliższe dni upłynęły pod znakiem niczym niezakłóconego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

ZANIM WYJDZIEMY Z DOMU, PAMIĘTAJMY

·   Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad.

·   Jeżeli wyjeżdżamy poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny (oczywiście jeśli mamy do nich zaufanie), aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając światło wieczorem. Poprośmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nie ma nikogo.

·   Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, przede wszystkim zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu.

·   Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe.

·   Starajmy się podczas naszej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.

·   Pamiętajmy o tym by zakręcić zawory z wodą i gazem.

·   Gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do naszego mieszkania – niczego nie ruszajmy i natychmiast powiadommy Policję.

DODATKOWO PAMIĘTAJMY

·   Jeżeli zobaczymy na klatce schodowej lub pod oknami obce, nieznane osoby zachowujące się podejrzanie – dzwońmy 997.

·    Jeżeli usłyszymy niepokojące stukania, wiercenia, szurania w mieszkaniu sąsiada, o którym wiemy że wyjechał – dzwońmy 997.

·    Jeżeli zobaczymy nieznane osoby wynoszące z mieszkania sąsiada meble, sprzęt RTV lub AGD – dzwońmy 997.

·    Jeżeli coś niepokojącego dzieje się w naszym otoczeniu – dzwońmy 997.

W PODRÓŻY

Ci, którzy sami zasiądą za kierownicą powinni pamiętać aby:

·    Przed wyjazdem sprawdzić: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie auta (trójkąt, gaśnicę) oraz czy mamy potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny).

·    Przed podróżą unikajmy kontaktu z alkoholem, bądźmy wypoczęci i wyspani.

·    Zaplanujmy sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku.

·   W czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżują z nami dzieci.

·   Dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych.

·    Zachowujmy bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.

·   Pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

·   Wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizujmy swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój).

PAMIĘTAJMY RÓWNIEŻ O ZABEZPIECZENIU SAMOCHODU

·    Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych.

·   Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy czy pozamykaliśmy okna i zamknęliśmy drzwi. Włączmy autoalarm.

·   Nie zostawiajmy w samochodzie, na widocznym miejscu, wartościowych przedmiotów typu telefon, radioodtwarzacz lub wartościowa odzież. To samo dotyczy pozostawiania w samochodzie na widocznym miejscu toreb z zakupami.

·   Bądźmy życzliwi i kulturalni dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy, dlatego też nie przekraczajmy dozwolonych prędkości i jedźmy ostrożnie cały czas myśląc o tym, co dzieje się na drodze – zgodnie z zasadą NAJPIERW POMYŚL, POTEM – JEDŹ.

Apelujemy do kierowców o rozwagę, uprzejmość, rozwijanie tylko bezpiecznych prędkości oraz przewidywanie sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech jest śmiertelnym wrogiem bezpiecznej jazdy!

UWAGA KIEROWCY CIĘŻĄRÓWEK!

Podczas długiego weekendu 2016 r. obowiązywać będą ograniczenia w ruchu pojazdów o masie powyżej 12 ton. Zakaz ruchu tych pojazdów obowiązywać będzie:

·    30 kwietnia – godz. 18.00 – 22.00

·    1 maja – godz. 8.00 – 22.00

·    2 maja – godz. 18.00 –22.00

·    3 maja – godz. 8.00 – 22.00

KORZYSTAJĄCYM ZE ŚRODKÓW KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ RADZIMY ABY

·   Zachowali szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych, autobusowych itp..

·    Bądźmy szczególnie ostrożni przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu, czy pociągu.

·    W czasie podróży starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

·    Torebki, podręczne plecaki starajmy się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

·    W podróży miejmy przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.

·    Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki.

·    W środkach komunikacji publicznej siadajmy blisko kierowcy lub grupy ludzi.

·    Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów. Starajmy się nie spać podróżując komunikacją publiczną.

·    Jeśli zostaną nam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty, pamiętajmy aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji.

W TROSCE O DZIECI PAMIĘTAJMY

Dziecko pozostające bez opieki osoby dorosłej narażone jest na szereg niebezpieczeństw! Na dorosłych spoczywa obowiązek chronienia dzieci, przewidywania oraz zapobiegania sytuacjom niebezpiecznym.

·    Postarajmy się odpowiednio przygotować dziecko do tego, aby potrafiło należycie zadbać o własne bezpieczeństwo i przewidywać sytuacje mogące stwarzać zagrożenie.

·    Sprawdźmy, jak nasza pociecha radzi sobie z samodzielnym zamykaniem i otwieraniem mieszkania. Ustalmy gdzie dziecko powinno chować klucze. Uwrażliwmy je, aby nie nosiło kluczy zawieszonych na szyi.

·    Zwróćmy uwagę, aby nasze dziecko nie afiszowało się posiadaniem telefonu komórkowego lub innych drogocennych przedmiotów, to pozwoli uchronić je przed staniem się ofiarą kradzieży czy rozboju.

·    Przypomnijcie dziecku zasady ruchu drogowego.

·    Wyraźnie określmy, gdzie dziecko może przebywać podczas zabawy na podwórku, wskazując miejsca niebezpieczne. Sprawdzajmy, czy przebywa we wskazanym miejscu.

·    Wyposażmy dziecko w wiedzę, jak powinno się zachowywać w kontakcie z osobami obcymi.

·    Zadbajmy, aby nauczyło się właściwych postaw i odpowiedniego zachowania w kontakcie z agresywnymi psami.

·    Utrzymujmy z nim kontakt, obserwujmy jego zachowanie. Interesujmy się z kim przebywa oraz jak spędza czas wolny, aby w porę dostrzec niepokojące sygnały.

·    Miejmy świadomość, że czas wolny sprzyja podejmowaniu przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych.

·    W sytuacji stwierdzenia niepokojących zachowań korzystajmy z porad funkcjonujących lokalnie instytucji i organizacji niosących wsparcie rodzinie.

źródło: podlaska.policja.gov.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments