Droga w Żółtkach w gm. Choroszcz – gotowa i uroczyście otwarta!

Od lat zaniedbana, trudno przejezdna i sprawiająca wiele trudności mieszkańcom droga w Żółtkach została wyremontowana i oddana do użytku. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 29 listopada 2016 roku.

Jeszcze rano wydawało się, że, ze względu na intensywne opady śniegu, otwarcie drogi w Żółtkach będzie utrudnione, ale popołudniowe słońce rozwiało wątpliwości organizatorów.

Uroczystość otwarcia drogi w Żółtkach swoją obecnością zaszczycił Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, który w przemówieniu wyraził zadowolenie z inwestycji i życzył mieszkańcom pomyślnego korzystania z nowej drogi. W podobnych słowach wyraził się także włodarz gminy Choroszcz, Robert Wardziński, który podkreślał, że droga – bez współpracy Gminy Choroszcz z Wojewodą Podlaskim, ale także bez współpracy samorządu z mieszkańcami – nie zostałaby tak sprawnie zrealizowana. – W innych okolicznościach – przyznał Burmistrz – drogę tę zmuszeni bylibyśmy tworzyć etapami, fragmentami, a tak udało się ją zbudować w całości, bez niepotrzebnych komplikacji i zgodnie ze sztuką budowalną. Niech służy ona Wam – mieszkańcy Żółtek, życzył Burmistrz, Waszym rodzinom, przyjaciołom oraz innym odwiedzającym miejscowości i gminę, zakończył.

Po krótkiej przemowie przedstawiciela miejscowości – Radnego Jacka Karola Jaroszewicza, proboszcz Parafii ks. Leszek Struk dokonał poświęcenia nowego traktu. Następnie Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Burmistrz Choroszczy, Robert Wardziński, ksiądz Proboszcz, Leszek Struk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Choroszczy Beata Marlena Jeżerys, Radny Jacek Karol Jaroszewicz, a także przedstawicielka społecznosci Żółtek – Bożena Talipska uroczyście przecięli biało-czerwoną wstęgę. W ten sposób – w obecności innych radnych Rady Miejskiej w Choroszczy, włodarzy gminy, ale przede wszytskim mieszkańców Żółtek – droga została symbolicznie otwarta

Remont drogi w Żółtkach polegał na wykonaniu robót na odcinku długości 1 344 m oraz szerokości 5-5,5 m. Zanim podjęto właściwe prace budowalne, należało przeprowadzić szereg działań przygotowawczych: odtworzyć trasę i wyznaczyć punkty wysokościowych w terenie, usunąć drzewa i krzewy, warstwę humusu; należało także dokonać rozbiórki elementów drogi poprzedniej i wywieźć gruz. Wraz z nowym traktem, dokonano odwodnienia dróg poprzez regulację studzienek kanalizacji deszczowej.

Dalej, zgodnie ze sztuką budowlaną, wykonano podbudowę z kruszyw naturalnych, następnie położono warstwy nawierzchni, a na koniec przeprowadzono roboty wykończeniowe, tj. humusowanie skarp z obsianiem ich mieszanką traw. Droga została także na nowo oznakowana i wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu.

Wraz z budową drogi w Żółtkach, przeprowadzono również roboty sanitarne polegające na wykonaniu sieci kanalizacji deszczowej, telekomunikacyjnej, a także wodociągowej, o łącznej długości 135 m.

Droga w Żółtkach powstawała od kwietnia do września 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł 1 346423,57 zł (brutto) i został sfinansowany w ramach wieloletniego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” (załącznik do uchwały nr 154/2015 Rady Ministrów z dnia 8 września 2015 r.). Gmina Choroszcz sfinansowała inwestycję w 50%.

Droga w Żółtkach od lat mieszkańcom była bardzo potrzebna – poruszając się nową nawierzchnią czują wygodę i ulgę, że dawne utrudnienia i niedogodności bezpowrotnie minęły. A swoją radość z wykonanej inwestycji wyrazili nie tylko słowami – wspaniały tort w postaci „słodkiej” drogi w miejscowości Żółtki, własnoręcznie wykonany przez p. Bożenę Talipską, zachwycił wszystkich.

dsc_0382 dsc_0402 img_20161129_155518 img_20161129_155615

źródło: Urszula Glińska, rzecznik prasowy Burmistrza Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments