Druga nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana w tym miesiącu ( VIDEO )

Fabrykę produkującą 3 tys. sztuk papierosów na minutę zlikwidowali funkcjonariusze Straży Granicznej. W jednej z hal na terenie powiatu białogardzkiego funkcjonariusze ujawnili działającą, kompletną linię do produkcji papierosów. Zatrzymano siedem osób zaangażowanych w ten przestępczy proceder.

W wyniku przeprowadzonych działań funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej współdziałając z funkcjonariuszami z Morskiego Oddziału Straży Granicznej zabezpieczyli prawie 1,5 mln sztuk papierosów, ponad 2,7 tony tytoniu oraz inne półprodukty (filtry, owijki itp.) o szacunkowej wartości ponad 2,7 mln zł. Wstępnie wyliczone straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego to blisko 3,3 mln zł.

Funkcjonariusze zaskoczyli przestępców w trakcie nielegalnej produkcji. W związku ze sprawą zatrzymano siedem osób w wieku 23 – 59 lat (5 Polaków i 2 Rosjan). Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zaś pozostali udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec wszystkich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sześć osób na 3 miesiące i jedna na miesiąc.  

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas akcji wspierani byli przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

To już druga nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana w tym miesiącu przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w ramach śledztwa nadzorowanego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Dotychczas w prowadzonym śledztwie zarzuty usłyszało 24 mężczyzn (w tym 4 zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą). W toku postępowania zabezpieczono 3 kompletne linie do produkcji papierosów, kilkanaście maszyn wykorzystywanych w procesie produkcji, ujawniono ponad 7 ton tytoniu oraz ponad 10 mln sztuk papierosów. Łączna szacunkowa wartość zabezpieczonych wyrobów tytoniowych wyniosła ponad 10,5 mln zł. zaś straty Skarbu Państwa z tytułu działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyniosły blisko 15 mln zł.

 

źródło:  Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments