Dzień Flagi RP

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to młode święto, bowiem obchodzimy je dopiero od 2004 roku, na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których, w przed dzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja, władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.

2 maja jest dniem, w którym organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje polityczne. Jedną z nowych form uczczenia tego święta jest noszenie tzw. kokardy narodowej, czyli kolistej rozetki w barwach biało-czerwonych. W naszym regionie uroczystości związane z tym świętem są obchodzone w sposób bardzo podniosły. W Wasilkowie o godzinie 18 w ramach upamiętnienia święta, odbędzie się Modlitwa za Ojczyznę w kościele Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie, zasadzenie dębów na Kościelisku z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz rozdanie flag narodowych wszystkim uczestnikom uroczystości.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej po raz szósty będzie również uroczyście obchodzony w Choroszczy w formie Marszu z flagą. Marsz rozpocznie się 2 maja ok. 18.40 /bezpośrednio po Mszy Św. o 18:00/ na Rynku 11-go Listopada w Choroszczy. Po przemarszu ulicami miasta ( A. Mickiewicza, Powstania Styczniowego, H. Sienkiewicza, Placem Zygmunta Brodowicza) organizatorzy zapraszają do auli Centrum Kultury, gdzie odbędzie się koncert zespołu Nervovoohoży. W repertuarze znajdą się pieśni i piosenki patriotyczne. Po przerwie zapraszamy do pozostania z w auli M-GCKiS, gdyż zespół Nervovoohoży świętując swoje urodziny, zagra dłuższy koncert.
Z kolei w Sokółce po południowych uroczystościach na placu przed kinem "Sokół", o godzinie 18 w kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury odbędzie się Muzyczna kawiarenka, karaoke i niespodzianka dla przybyłych. W Sokółce uczestnicy uroczystości otrzymali biało-czerwone chorągiewki. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments