Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dziś w białostockich miejscach upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe złożone zostały kwiaty w imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.
Dzień Żołnierzy Wyklętych – to święto pamięci o tych, którzy po II wojnie światowej podjęli w Polsce walkę z Sowietami. W imieniu prezydenta Białegostoku jego zastępca Przemysław Tuchliński złożył kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. J. Kilińskiego, pod krzyżem przy ul. 11 Listopada upamiętniającym pomordowanych przez komunistów, na Cmentarzu Wojskowym, a także pod tablicą pamiątkową przy ul. A. Mickiewicza, upamiętniającą ofiary NKWD i UB.
Uroczystości na Rynku Kościuszki rozpoczęły się o godz. 12.00. Udział w nich wzięli m.in. reprezentanci władz samorządowych, administracji rządowej, a także środowiska kombatanckie i służby mundurowe. Prezydenta Miasta Białegostoku reprezentował jego zastępca Rafał Rudnicki.
Dziś (1 marca) o godz. 18.00, odbędzie się także uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterskiej sanitariuszce „Ince”. Pomnik został ustawiony w Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich. Powstał dzięki realizacji jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego 2016. Po odsłonięciu pomnika (godz. 19.00) w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26 odbędzie się wykład dr. Marcina Zwolskiego „Danuta Siedzikówna „Inka” jako nowy symbol 5. Wileńskiej Brygady AK”.
1 marca to rocznica stracenia dowódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, płk Łukasza Cieplińskiego ps. Ostrowski, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie zostali zamordowani w roku 1951. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2011. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji.
Kamila Bogacewicz