Ekolaury dla Białegostoku

EKOLAURY 20-lecia – nagroda przyznana przez kapitułę konkursu organizowanego przez Polską Izbę Ekologii – trafiła do Białegostoku. Miasto otrzymało także wyróżnienie w kategorii: gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka wodami opadowymi i roztopowymi.

Nagroda EKOLAURY 20-lecia została przyznana Miastu Białystok za realizację projektów o znaczeniu proekologicznym w okresie ostatnich 20 lat – za oryginalne pomysły i innowacyjność oraz systematyczną pracę na rzecz dbałości o nasze środowisko naturalne. Kapituła konkursu – jak czytamy w uzasadnieniu – doceniła „przedsięwzięcia Miasta, które w skali 20-lecia znacząco poprawiły stan środowiska oraz przyniosły wymierne efekty ekologiczne”.

Oprócz tej prestiżowej nagrody Miasto Białystok otrzymało w tym konkursie także wyróżnienie Polskiej Izby Ekologii za rewitalizację stawu przy ul. A. Mickiewicza wraz z otoczeniem, poprawę jakości wody w tym miejscu, a także zwiększenie bezpieczeństwa hydrologicznego i działania proekologiczne, takie jak budowa w okolicy stawu budki dla nietoperzy.

– Z ogromną satysfakcją cieszymy się z tych nagród. Dowodzą, że nasze wieloletnie, systematyczne działania  na rzecz ekologii zyskują uznanie nie tylko na forum lokalnym, ale także ogólnopolskim. To świadczy o tym, że podejmowane przez nas decyzje są właściwe, a nasze pomysły – nowatorskie – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Zgłaszając białostockie przedsięwzięcia do konkursu wskazano te, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród mieszkańców. Są to projekty związane z poprawą jakości zieleni zorganizowanej, zachowaniem bioróżnorodności i ochroną przyrody, edukacją ekologiczną i rozwojem infrastruktury technicznej dotyczącej  szeroko pojętej gospodarki komunalnej i komunikacyjnej. Do najważniejszych, które zostały zauważone w całym kraju, a także poza jego granicami, są łąki kwietne. Ich wielką zaletą – oprócz walorów estetycznych – jest poprawa bioróżnorodności w obrębie pasów drogowych i działek gminnych do nich przylegających, poprawa mikroklimatu i łagodzenie skutków miejskiej wyspy ciepła, zwiększenie retencji wód opadowych, oczyszczanie powietrza i ograniczenie erozji gleby oraz poprawa estetyki zieleńców. Innowacyjnym pomysłem są pola słonecznikowe, które stały się hitem projektu i rozsławiły nasze łąki. Obecnie na terenie miasta mamy prawie 8 ha łąk kwietnych, a docelowo będzie to 10 ha.

Wśród docenionych przedsięwzięć jest też niewykaszanie zieleńców w pasach drogowych. Obecnie mamy ponad 30 ha powierzchni pokrytej wielogatunkową roślinnością, co zapewnia owadom odbycie pełnego cyklu rozwojowego, daje drobnym ssakom możliwość wychowania potomstwa, motylom  i innym owadom zapewnia  pożywienie bez konieczności migracji, a ptakom – dostęp do pożywnych ziaren. Ponadto powierzchnia pokryta łąkami jest chroniona przed erozją glebową, oczyszcza powietrze absorbując szkodliwe dla zdrowia pyły PM 10 i PM 2,5 i zanieczyszczenia gazowe, zatrzymuje kilkukrotnie większą ilość wód opadowych niż zieleniec systematycznie koszony, a także wpływa na mikroklimat łagodząc skutki tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Kapituła konkursu zwróciła też uwagę na projekt „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” polegający na badaniu i opisaniu walorów przyrodniczych naszego miasta. Jest to także wskazanie najcenniejszych obiektów przyrodniczych, które wymagają szczególnej troski i konkretnych działań, aby uchronić je przed degradacją i zniszczeniem. Prace nad badaniem bioróżnorodności naszego miasta zostaną zakończone w roku 2023. Doceniono też projekt „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku”, dzięki któremu powstała pasieka miejska. Dodatkowym elementem projektu było założenie na obszarze Lasu Zwierzynieckiego barci i kłód bartnych. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce realizowany przez gminę. Roczna produkcja miodu osiąga ok. 150 kg i jest on w całości przeznaczony na cele promocyjne.

Uwagę organizatorów konkursu zwrócił również rozwój błękitno–zielonej infrastruktury mającej wpływ na poprawę środowiska naturalnegoW ramach poprawy infrastruktury wodnej Miasto Białystok zrealizowało szereg inwestycji poprawiających jej funkcjonalność. Do działań zasługujących na szczególną uwagę należą te, które dotyczą rewitalizacji zbiorników wodnych – stawów przy ul. Marczukowskiej i stawu przy ul. Mickiewicza. Dzięki tej pierwszej inwestycji teren został gruntownie oczyszczony, zbiorniki przebudowane, odmulone i pogłębione. Odbudowane zostały urządzenia wodne oraz grobla rozdzielająca oba stawy. W efekcie możliwe jest precyzyjne regulowanie stanu wody w poszczególnych zbiornikach oraz jej przepływ. Rozwiązany też został problem podtopień okresowo występujących na tym obszarze w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Na stawach wybudowane zostały wyspy dla ptaków wodnych, pojawiło się też kilka pływających wysp z funkcją oczyszczania wody. Odbudowa stawów pozwoliła przechwycić część przepływu wody Bażantarki – zjawisko to korzystnie wpływa na lokalne obniżanie temperatury powietrza, tworzy swoisty mikroklimat, a więc skutecznie przeciwdziała obserwowanym zmianom klimatycznym.

Z kolei rewitalizacja stawu przy ul. A. Mickiewicza, za którą Miasto otrzymało wyróżnienie, pozwoliła na przywrócenie funkcji retencyjnych obiektu oraz utworzenie ciekawego miejsca do rekreacji i wypoczynku z zachowaniem jego walorów przyrodniczych. Powstała też strefa dla bytujących tutaj jeży, kaczek, ptactwa. Wybudowana została pierwsza w kraju wieża dla nietoperzy, które są tu obserwowane od lat, urządzono też motylarnię na świeżym powietrzu.  W wyniku zrealizowanej inwestycji powstało malownicze miejsce chrakteryzujące się dużą bioróżnorodnością, dające wytchnienie mieszkańcom i możliwość spędzenia czasu w otoczeniu przyrody.

Podczas konkursu doceniono też Miejski Sad Edukacyjny w Parku Antoniuk, gdzie rosną różne odmiany dawniej uprawianych drzew i krzewów owocowych, a także – nagradzane już wcześniej – zielone przystanki, pierwsze zadanie w ramach przyjętego „Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu”.

Wśród zgłoszonych inwestycji infrastrukturalnych znalazł się m.in. system gospodarowania odpadami oparty na selektywnej zbiórce odpadów u źródła, jeden z najnowocześniejszych w kraju. W ramach projektu wybudowano nowoczesną spalarnię i sortownię odpadów komunalnych, kompostownię odpadów zielonych, linie do demontażu elektrośmieci i inne urządzenia służąco do utylizacji odpadów. W ramach systemu uruchomiono również produkcje pełnowartościowego nawozu organicznego o nazwie ”Kompośniaczek”. Dzięki spalaniu odpadów w ZUOK Białystok produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Doceniono także modernizację miejskiej sieci wodociągowej. Spółka Miejska Wodociągi Białostockie dokonała przebudowy całej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, co znacząco na poprawę warunków życia mieszkańców Białegostoku.  Miasto zostało docenione również za budowę sieci ścieżek rowerowych (obecnie to już ok. 160 km dróg dla rowerów i ciągów pieszo-rowerowych), a także sieć wypożyczalni BiKeR.

Anna Kowalska UM w Białymstoku

Źródło: UM w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments