Ekologia w Lesie Turczyńskim

Społeczność nowo powstałego sołectwa Turczyn jest wyjątkowo aktywna – działa na wielu płaszczyznach, ale ostatnio jest widoczna zwłaszcza w zakresie działań proekologicznych. 16 kwietnia przeprowadziła u siebie Wielkie Sprzątanie Lasu Turczyńskiego, a kilka tygodni później – w Lesie Turczyńskim zbudowała ekologiczną ścieżkę edukacyjną.

Ścieżka składa się z dwóch totemów zawierających opisy flory i fauny Lasu Turczyńskiego, hotelu dla owadów i czterech koszy na śmieci. Skąd pomysł? Z powodu dużego zainteresowania otaczającą przyrodą i problemami ekologicznymi, obserwowanych zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Co roku działające w Turczynie Stowarzyszenie „Okolica” organizuje Piknik ekologiczny i sprzątanie lasu w ramach Dni Sprzątania Świata i stąd uznało, że celowe byłoby wprowadzenie na tym terenie działań w kwestii edukacji ekologicznej.

 

Inicjatywa budowy ścieżki ekologicznej została zaakceptowana zarówno przez właściciela terenu – Gminę Choroszcz, jak i zarządcę obszaru – Nadleśnictwa Dojlidy.

 

Już w tej chwili zebraliśmy wiele pochlebnych opinii i pochwał za inicjatywę i wykonanie ścieżki od użytkowników Lasu Turczyńskiego – przyznaje Jacek Czaczkowski, sołtys Turczyna. Projekt ten traktujemy jako pierwszy etap porządkowania Lasu Turczyńskiego – dodaje. W przyszłości chcielibyśmy wzbogacić ścieżkę o większą ilość koszy na śmieci, idealnie byłoby też ustawić parę ławek i stołów, by rzesze mieszkańców szukających w Lesie Turczyńskim kontaktu z przyrodą, czuły się u nas dobrze i bezpiecznie.  

 

Ścieżka edukacyjna w Lesie Turczyńskim powstała dzięki pomysłowi, inicjatywie i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia „Okolica”. Projekt został zrealizowany w ramach inicjatywy „Edukacja ekologiczna i odnowa zasobów przyrodniczych – aktywizacja mieszkańców okolic Lasu Turczyńskiego”, stanowiącej część projektu Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego pn. „Eko inicjatywy: działamy i chronimy”, finansowanego ze środków NFOŚiGW.

źródło: choroszcz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments