Ferie na ludowo w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

„Ferie na ludowo” w tym roku – w dwóch odsłonach. Pierwszy tydzień upłynie pod znakiem tkactwa, drugi związany będzie z zimą na podlaskiej wsi. Pokażemy uczestnikom dotyczące tych tematów wystawy stałe we wnętrzach zabytkowych budynków, zaproponujemy udział w warsztatach i, tradycyjnie już, zaprosimy na pokaz sokolniczy oraz ognisko. Startujemy 20 stycznia. Na grupy zorganizowane czekamy o godz. 10.00, na uczestników indywidualnych – o godz. 11.00.
Jeżeli ktoś zechce nas w ferie odwiedzić dwa razy, ma szansę trafić na zupełnie różne zajęcia. W tym roku każdy tydzień ferii będzie inny. Od 20 do 24 stycznia zapraszamy na zajęcia pod hasłem „O tkactwie ludowym słów kilka”. Rozpoczną się zwiedzaniem wystawy „Sztuka Ludowa Podlasia”, na której można zobaczyć między innymi bogaty zbiór tkanin dwuosnowowych. Uczestnicy nie tylko dowiedzą się jak powstają takie tkaniny. Obejrzą też pokaz przędzenia na kołowrotku, poznają najprostsze techniki tkackie i własnoręcznie wykonają krajkową zakładkę.
Od 27 do 31 stycznia tematem „Ferii na ludowo” będzie „Zima w wiejskiej chacie”. Wszystkim, którzy zdecydują się nas odwiedzić w tych dniach, pokażemy zimowy wystrój wnętrza chałupy z Tymianek Buci oraz prezentację multimedialną o tradycjach i zwyczajach zimowych na Podlasiu. Podczas warsztatów uczestnicy zrobią samodzielnie zapustne maszkary – maski jakich używali dawniej uczestnicy karnawałowych korowodów. A skoro mowa o karnawale – jednym z punktów programu drugiego tygodnia ferii będą zabawy przy muzyce na żywo.
Tradycyjnie już, jedną z atrakcji całych „Ferii na ludowo” będzie spotkanie z sokolnikami z Ośrodka Edukacji Ekologicznej i ich skrzydlatymi podopiecznymi. Pokazy sokolnicze odbywać się będą przy ognisku, które również jest stałym elementem zajęć edukacyjnych podczas ferii. Jeśli ktoś chce się przy ognisku posilić – prowiant powinien przynieść ze sobą.


„Ferie na ludowo”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 20-31 stycznia 2020 r.
Godz.: 10.00 – 13.00 (grupy zorganizowane)
oraz 11.00-14.00 (osoby indywidualne)
Koszt: 17 zł/os.
Zapisy: e-mail: edukacja@pmkl.pl;
Tel.: 85 743 60 82 i 509 336 816

foto: http://www.skansen.bialystok.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments