Ferie w Muzeum Wojska w Białymstoku

Tytuł wydarzenia: „Zwycięskie miasta”. Ferie zimowe w Muzeum Wojska w Białymstoku

Data wydarzenia: 20stycznia – 2 lutego 2020 roku

Miejsce wydarzenia:

Muzeum Wojska w Białymstoku

ul. Kilińskiego 7

15-089 Białystok

Opis:

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z oferty edukacyjnej Muzeum, przygotowanej specjalnie na najbliższe ferie zimowe.

W związku z przypadającą w 2020 roku setną rocznicą warszawskiej wiktorii wiodącym tematem zajęć będzie wojna polsko – bolszewicka. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć uczestnikom bohaterów tej wojny z Józefem Piłsudskim na czele. Nie zabraknie również najważniejszego wydarzenia w naszej lokalnej historii tego okresu, czyli bitwy białostockiej. Ponadto wyruszymy w muzealną podróż z Warszawy do Białegostoku, wykonamy wyjątkowe żołnierskie nakrycie głowy, a nawet poznamy warsztat pracy aktora i reżysera, by właściwie oddać atmosferę wydarzeń sprzed wieku.

Oferta dotyczy grup zorganizowanych. Wiek uczestników: 6 – 12 lat. Limit uczestników: grupy do 30 osób. Koszt: 5 zł/osoby. Zapisy bezpośrednio w kasie Muzeum lub telefonicznie (85 741 64 49), od wtorku do piątku, w godz. 9.30 – 17.00. Więcej informacji na stronie www.mwb.com.pl

Informacje dodatkowe:

Tematy zajęć:

  1. Biegiem do miasta

W ramach warsztatów przyjrzymy się z bliska wyposażeniu żołnierzy 1. pułku piechoty Legionów i poznamy militarny wkład Marszałka Piłsudskiego w odzyskanie polskiej niepodległości. Wspólnymi siłami zaśpiewamy również kilka patriotycznych pieśni z okresu walk o wolną Polskę. Następnie, podczas gry planszowej, uzbrojeni w szable i odziani w legionowy mundur spróbujemy – niczym kapitan Józef Marjański – jak najszybciej dotrzeć z Warszawy do Białegostoku i uratować miasto przed bolszewikami. Podczas tej podróży czekać będzie na nas wiele zagadek, zadań do wykonania i mnóstwo zabawy.

  1. Czapka kapitana Marjańskiego

Głównym bohaterem naszych zajęć będzie Józef Marjański – kapitan Legionów Polskich i zaufany żołnierz Józefa Piłsudskiego. Aby przybliżyć uczestnikom jego postać, stworzymy wyjątkowe portrety na podstawie opisu. Ponadto poznamy zasady noszenia wojskowego beretu, a metodą origami wykonamy maciejówkę 1. pułku piechoty Legionów – nakrycie głowy „najdzielniejszego z dzielnych”.

  1. Aktorzy w mundurach

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, ile waży wojskowy zimowy mundur oraz jak stworzyć filmik dokumentujący dzień z życia żołnierza. W tym celu wezmą udział w warsztatach aktorskich oraz wcielą się w profesjonalnych reżyserów, jak również modeli ubranych w polskie mundury z okresu wojny przeciwko bolszewikom.

  1. V jak zwycięstwo

Jakie znaczenie miała dla Polaków wiktoria nad bolszewikami w 1920 roku? W jaki sposób nasi bohaterscy żołnierze mogli być pozdrawiani przez rodaków oraz jak zostali uhonorowani? W trakcie zajęć poznamy atrybuty i gesty używane przez zwycięzców oraz dowiemy się, jak ich rozpoznać. Zbudujemy także „żywy” pomnik na cześć wojskowych i sportowców, którzy osiągnęli sukces

Zdjęcia:

Zajęcia edukacyjne w Muzeum Wojska w Białymstoku  – fot. Szczepan Skibicki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments