Filmowe Podlasie Atakuje! 2021

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! 2021! To już 18. edycja wielkiego święta podlaskiego kina – twórców i widzów!

Rozsiądźcie się wygodnie i dajcie się poprowadzić podlaskim filmowcom podczas 18. edycji przeglądu Filmowe Podlasie Atakuje!

Zabierzemy Was na „Przechadzkę” Macieja Zalewskiego – czterominutową oniryczną podróż po zakamarkach Białegostoku. Razem z bohaterami filmu Kobasa Laksy „Nasze góry”, czyli Jarkiem Pieniakiem i jego synami Jankiem i Kamilem wyruszymy w wyprawę na górę Śnieżnik. Trochę pobłądzimy po podlaskich bezdrożach z Robertem, warszawskim youtuberem, który swój wieczór kawalerski niespodziewanie zakończył w Kożynie koło Bielska Podlaskiego („Bierz to dzieciak” reż. Piotr Łozowik). Obierzemy też przeciwny kierunek, towarzysząc bohaterce animacji „Homebird” Ewy Smyk, która – stawiając pierwsze zawodowe kroki w mieście – ucieka marzeniami ku rodzinnej podlaskiej wsi. W planach mamy też bardziej odległe i nieoczywiste destynacje. Paweł Nazaruk zabierze nas na Bornholm, gdzie poznamy Martina Thaulowa – duńskiego fotografa i filmowca, rzucającego wyzwanie instytucjonalnej machinie, dla której uchodźcy to tylko problem, którego należy się pozbyć. Julia Sacharczuk zaprosi Was w podróż w przeszłość w poszukiwaniu rodzinnej tożsamości, a animacja „Puszcza: Dyptyk” Szymona Ruczyńskiego i Katarzyny Małyszko umożliwi zanurzenie się w leśnej głuszy i refleksję nad burzliwą relacją człowieka z naturą.
Film „Dog days” zabierze nas w świat, w którym pewna firma rekompensuje ludziom pustkę po ich zaginionych w niejasnych okolicznościach zwierzętach, a Jan Bujnowski przedstawi 22-letniego Jakuba, który mnóstwo czasu spędza w stajni z końmi, marząc o starcie w olimpiadzie. Nata Szada wtajemniczy widzów w smutki i radości objawów starości, zaś Anna Pawluczuk pokaże „Mirrę”, opowieść o próbie odbudowania relacji między matką a córką.

 

Nie zabraknie też doświadczeń bardziej eksperymentalnych. „O”, tytuł wideo Mateusza Wosia, przypomina krater po wybuchu bomby, a sam film przedstawi orędzie, w którym przywódca fikcyjnego państwa informuje naród o przeprowadzeniu ataku atomowego. Obejrzymy również klip do utworu „Myśliwi” grupy Max Bravura, będący stworzoną przez Macieja Szupicę impresją opartą na zjawisku stereoskopii, gdzie przemysłowe kamery nadają całości odrealniony, noirowy charakter.
W programie pokazu nie zabraknie filmowo–muzycznych wycieczek. Krzysztof Kiziewicz, wykorzystując zjawisko Fieldrecordingu w budowaniu utworu Antonína Dvořáka „IX Symfonia e-moll z Nowego Świata, op. 95″ przekona nas, że muzyka jest wszędzie, a w klipie promującym galę FAME zabierze nas do brutalnego i tajemniczego świata walki na gołe pięści śladami wyspiarskich travelersów. Zespół Przechery, uzbrojony w starą lustrzankę, ciuchy z lumpeksu i budżet ze skarbonki, zaprezentuje debiutancki teledysk o zwodniczym uroku prokrastynacji, z Kobasem Laksą, Warszawskim Combo Tanecznym i Kapelą Zdzisława odtańczymy „Mokotowskiego Oberka”, a Nata Szada wciągnie nas w swój hipnotyczny teledysk do singla „Serca twego chłód” GrubSona.

 

Filmowe Podlasie Atakuje! 2021

16 października 2021, od godz. 18.00

Kino Forum, ul. Legionowa 5

wstęp wolny

 

SET I, godz. 18:00 (112′)

PRZECHADZKA, reż. Maciej Zalewski / 2020, spot, 4’16”

PRZECHERY – PROKRASTYNACJA, reż. Mariusz Bek / teledysk, 3’35” (pokaz poza konkursem, produkcja powiązana z Organizatorami przeglądu)

NASZE GÓRY, reż. Kobas Laksa, / 2020, dokument, 20″

FAME – SMOLASTY SARIUS, reż. Krzysztof Kiziewicz, Radovan Lee – keelee / 2021, teledysk, 4’32”

O, reż. Mateusz Woś / 2019, eksperyment, 2’37”

BIERZ TO DZIECIAK, reż. Piotr Łozowik / 2021, fabuła, 29’35”

SMUTKI I RADOŚCI OBJAWÓW STAROŚCI, reż. Nata Szada / 2019, 13’16”

HOMEBIRD, reż. Ewa Smyk / 2021, animacja, 10′

GRUBSON – SERCA TWEGO CHŁÓD, reż. Nata Szada / 2021, teledysk, 5’40”

REIMAGINE. WYOBRAŹ NA NOWO, reż. Paweł Nazaruk / 2021, dokument 17’40”

 

SET II, godz. 20:15 (79′)

MIRRA, reż. Anna Pawluczuk / 2020, fabuła, 22′

MAX BRAVURA – MYŚLIWI, reż. Maciek Szupica / 2021, teledysk, 3’50”

MUZYKA JEST WSZĘDZIE. NASŁUCHUJCIE, reż. Krzysztof Kiziewicz, Radovan Lee – keelee / 2020, spot, 2’27”

DOMU MÓJ, reż. Julia Sacharczuk / 2021, fabuła, 12’03” (film wyprodukowany przez Białostocki Ośrodek Kultury w ramach warsztatów Filmowe Podlasie Edukuje 2020!)

PUSZCZA: DYPTYK, reż. Szymon Ruczyński, Katarzyna Małyszko / 2021, animacja, 9′

OLIMPIJCZYK, reż. Jan Bujnowski / 2021, dokument, 11’36”

DOG DAYS, reż. Zuzanna Grajcewicz, scenariusz: Zuzanna Grajcewicz, Ewa Radzewicz, zdjęcia: Ewa Radzewicz / 2019, fabuła, 15′

WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE I KAPELA ZDZISŁAWA KWAPIŃSKIEGO – MOKOTOWSKI OBEREK, reż. Kobas Laksa / 2021, teledysk, 2’30”

godz. 21:45

pokaz filmu KLECHDY w reż. Pawła Łukomskiego, zdobywcy Złotego Golfa podczas FPA! 2020 oraz ogłoszenie wyników Nagrody ZŁOTEGO GOLFA, czyli NAGRODA PUBLICZNOŚCI!

 

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

Pamiętajcie, że Jurorami jesteście Wy i to właśnie Wasze głosy zdecydują, do kogo trafi Nagroda ZŁOTEGO GOLFA, czyli NAGRODA PUBLICZNOŚCI!
Zdobędzie ją jeden film wybrany z całego konkursu, na który publiczność odda najwięcej głosów. Będzie to nagroda w wysokości 2.000 zł!
Regulamin Plebiscytu Złoty Golf FPA! 2021

Oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA! przygotował Bartosz Kolczykiewicz (Bartecky) –  artysta, ilustrator, pochodzący z podlaskiej wsi Klepacze, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie i Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu.

Odważne kolory, piękne kształty i śmiałe kompozycje to jego przepis na sztukę. Inspiracji poszukuje nie tylko w historii sztuki i dawnych mistrzach, ale także w kulturze Drag, teatrze i modzie. Jego prace można oglądać nie tylko w galeriach sztuki, ale także na łamach wielu magazynów i czasopism. Współpracował m.in. z Converse Polska, Ruch Muzyczny, K-Mag czy Hart Magazine.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments