Grudzień w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku

Od 3 do 13 grudnia 2019 r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej można będzie oglądać wystawę „Piłsudski – Niepodległa – Sybir. Pamięć Sybiru w Niepodległej”.

Wystawa łączy tematykę niepodległościową i sybiracką podkreślając deportacje z czasów carskich i prezentując losy wywiezionych Polaków. Wśród nich ważne miejsce zajmował młody Józef Piłsudski, dla którego pobyt na Syberii był kuźnią charakteru.

Autorami wystawy są: Łukasz Komła, Monika Szarejko, Wojciech Śleszyński (dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru).

Wystawę można oglądać dzięki uprzejmości Muzeum Pamięci Sybiru.

4 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 z czytelnikami spotka się poetka Elżbieta Kozłowska-Świątkowska. Urodziła się w 1954 roku w Białymstoku, zadebiutowała w 1976 roku na łamach pisma Literatura. Jej wiersze ukazywały się w periodykach: „Poezja”, „Twórczość”, „Kultura”, „Przegląd Kulturalny”, „Odra”, „Miesięcznik Literacki”. Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (1994, 1999).

Autorka m. in. tomów poetyckich: Niedosłowna (1979), Nazywam się Nikt (1987), Bolero (1990), Rozmowa (1994), Do tego domu przychodzę tylko we śnie (1999), Zapachy dzieciństwa (2003), monografii i tekstów krytycznoliterackich: Cały świat gra komedię (1995), Serce i uśmiech (1996), Błękitna dziewiątka (2000), Przedwczoraj (2014).

Jej poezje były tłumaczone na język: albański, arabski, angielski, białoruski, esperanto, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, serbsko-chorwacki i włoski.

Dwukrotna stypendystka ministra kultury i sztuki.

(źródło: http://sppwarszawa.pl/, gloria24.pl)

 9 grudnia 2019 o godz. 16.00 w Dziale Zbiorów Specjalnych odbędzie się spotkanie poświęcone twórcy najbardziej znanej kolędy polskiej „Bóg się rodzi” – Franciszkowi Karpińskiemu pt.: „Franciszek Karpiński i jego związki z Podlasiem. Wstęp wolny.

 11 grudnia 2019 o godz. 10.30 zapraszamy na spotkanie pt.:  „Braniccy herbu Gryf – zarys historii rodu”, prelekcja o przedstawicielach rodu Branickich herbu Gryf związanych z Białymstokiem. Spotkanie odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Wstęp wolny.

11 grudnia 2019 r, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Janem Krzysztofem Piaseckim.

Jan Krzysztof Piasecki jest autorem tomów poezji: Z dala od was (1989), Wiersze wybrane (1998) Ta książka zawiera również przekłady wierszy z języka angielskiego), Niepostrzeżenie się gaśnie (2006) i To tylko ślady (Wiersze ze Wzgórz Sokólskich) (2014 r.). Opublikował też prozę Pierwsza wiosenna i inne opowiadania (2003 r.) oraz Cegiełki i inne opowiadania (2018). Swoje utwory publikował między innymi w „Twórczości”, „Integracjach”, „Powściągliwości i Pracy”, „Magazynie Literackim”, „Tekstualiach”, „Akancie”, kilkakrotnie w „Wyspie” i kwartalniku Stowarzyszenia Pisarzy Polskich „Podgląd”. Jego wiersze były także publikowane w tłumaczeniach w pismach literackich w Serbii i Chorwacji.

Urodzony w 1949 roku w Szczecinie, tam spędził dzieciństwo, kilka lat mieszkał w Żyrardowie, od 1964 r. w Warszawie. W 2006 r. nabył nieruchomość na Podlasiu Północnym (Wzgórza Sokólskie, gmina Sidra); mieszka tu, nie zrywając kontaktów z Warszawą.
Za książkę Cegiełki i inne opowiadanie autor został nominowany do nagrody literackiej imienia Józefa Mackiewicza, a także do nagrody imienia Władysława Reymonta.  

Jan Krzysztof Piasecki jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

(źródło: http://www.pierwszawiosenna.pl/)

17 grudnia 2019 o godz. 17:00 w ramach „Przystanku Historia” odbędzie się wykład Jarosława Wasilewskiego pt.: „Ruch komunistyczny na Białostocczyźnie w dwudziestoleciu międzywojennym. Wybrane zagadnienia.”. Spotkanie organizowane wspólnie z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Od 18 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej można będzie oglądać wystawę Ewy Cywińskiej pt.: „Lektury pokoleń. Wystawa książek
i czasopism dziecięcych od początku XX wieku”.

Ewa Cywińska – białostoczanka o korzeniach ze Żmudzi i Podola. Była organizatorem
i wieloletnim kierownikiem Muzeum w Tykocinie. Zaangażowana w działalność społeczną
i popularyzację kultury polskiej. Jest inicjatorką i współtwórczynią Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna oraz Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, któremu przewodniczyła oraz była członkiem władz naczelnych. Współdziała ze środowiskami Polaków na Wschodzie, wdrażając w ich działania kanon kultury polskiej. (źródło: https://muzeum-drozdowo.pl/)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments