Gwiazdka w Skansenie – zaprasza Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

„Hej kolęda, kolęda…”


Widowisko kolędnicze Herody, wystawa szopek, gwiazd i kukiełek bożonarodzeniowych oraz pokaz wypieku opłatków, to tylko niektóre atrakcje tegorocznej „Gwiazdki w Skansenie”. Już od najbliższego poniedziałku! Zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej od 9 do 20 grudnia 2019 r. „Gwiazdka w skansenie” to impreza organizowana rokrocznie z myślą o grupach zorganizowanych ze szkół i przedszkoli.
Jak co roku pracownicy Działu Edukacji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej przygotowali atrakcyjny program, dzięki któremu uczestnicy „Gwiazdki w Skansenie” będą mogli poznać ludowe zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Jednym z nich są Herody, widowisko odgrywane przez orszak kolędniczy wędrujący od domu do domu. Dawniej na wsiach, do których zwyczaj ten przywędrował z miast, kolędników z Herodami można było spotkać od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Scenariusz widowiska opiera się na wydarzeniach z Ewangelii Świętego Mateusza, który opisał historię okrutnego króla i urządzonej przez niego rzezi niewiniątek. Podczas Gwiazdki w Skansenie autorską wersję Herodów przedstawi znany białostocki lalkarz, aktor i reżyser Mateusz Tymura, a część warsztatową uczestnicy spędzą na samodzielnym wykonaniu kukiełek „herodów”.


Z kolędowaniem związana będzie również wystawa przygotowana specjalnie na tegoroczną „Gwiazdkę w Skansenie” przez Dział Etnografii. Zobaczymy na niej szopki, kukiełki bożonarodzeniowe i gwiazdy kolędnicze ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Jak powstają gwiazdy pokaże twórca ludowy, Piotr Bogacewicz z Krywiatycz, który ich wykonywaniem zajmuje się od wczesnej młodości. Umiejętność tworzenia gwiazd kolędniczych zdobionych wycinankami przekazywana jest w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Twórca wciąż ma na swoje prace zamówienia, przede wszystkim z prawosławnych parafii, w których zachował się zwyczaj kolędowania z gwiazdą.
Jak co roku podczas „Gwiazdki w Skansenie” można będzie zobaczyć jak wyglądał dawniej świąteczny wystrój wiejskiej chałupy i wypiek opłatków. Organiści, którzy zajmowali się produkcją i roznoszeniem opłatków, używali do ich wypieku specjalnych kleszczy. Wypełnioną ciastem formę umieszczali w żarze paleniska. Dziś taki widok możliwy jest już tylko w skansenie.

Po zajęciach można spędzić czas przy ognisku (prowiant we własnym zakresie).
„Gwiazdka w Skansenie”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 9–20 grudnia 2019 r.
Czas trwania: 120 min (bez ogniska)
Koszt: 17 zł/os. (z Kartą Dużej Rodziny – 50 %)
Rezerwacje: e-mail: edukacja@pmkl.pl: tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24

Materiały: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments