Hulajnogą na płozach w góry! Nietuzinkowa akcja na rzecz chorej dziewczynki!

Studenci Politechniki Białostockiej pomogą podróżnikowi pokonać hulajnogą na płozach 500 km szlaku w Beskidach! To wspólne przedsięwzięcie na rzecz niesłyszącej Julii Jaromy! Pomysłodawcą akcji „GSB zimą na hulajnodze – dla Julii” jest Paweł Kalinowski.

Hulajnoga na płozach?! Z takim pojazdem wyruszy 20 stycznia w góry Paweł Kalinowski – podróżnik, nauczyciel, przewodnik z Białegostoku. Jest pomysłodawcą akcji „GSB zimą na hulajnodze – dla Julii”, w której wzięła udział społeczność Politechniki Białostockiej. Studenci z koła naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej zaprojektowali prototyp adaptera umożliwiającego zamocowanie płóz na hulajnodze, służących do pomocy przy prowadzeniu hulajnogi po śniegu. Pasjonat jednośladu wyrusza w Beskidy, by promować zbiórkę środków finansowych na operację siedmioletniej Julii Jaromy na stronie: https://www.siepomaga.pl/julia-jaroma

18 stycznia 2024 na Wydziale Mechanicznym, w obecności małej Julki i jej mamy, nastąpi uroczyste przekazanie hulajnogi wyposażonej w prototypową konstrukcję mocującą płozy do hulajnogi. Tym unikalnym pojazdem już 20 stycznia Paweł Kalinowski wyruszy na Główny Szlak Beskidzki. Swój wkład w to przedsięwzięcie mają pracownicy oraz studenci z koła naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, którzy dostosowali pojazd do ekstremalnych warunków pogodowych. Młodzi inżynierowie mają doświadczenie w pracy nad niecodziennymi urządzeniami. Mają na koncie takie projekty z zakresu inżynierii biomedycznej, jak m.in. dostawkę do wózka inwalidzkiego HERMES, kamizelkę uciskową do terapii sensorycznej dla dzieci z autyzmem, czy ortozę dla osoby z niepełnosprawnością ręki.

Do Politechniki Białostockiej zgłosił się pan Paweł, który w szczytnym celu chce odbyć zimą podróż hulajnogą przez polskie góry. Zbiera pieniądze na leczenie małej Julii, która ma problemy ze słuchem. Politechnika Białostocka zobowiązała się, że w ramach współpracy opracuje projekt wyposażenia hulajnogi, który pozwoli prowadzić pojazd po śniegu – wyjaśnia dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Studenci z koła naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wraz z pracownikami stanęli przed dużym wyzwaniem. W krótkim czasie musieli zaprojektować i wykonać prototyp adaptera umożliwiającego zamocowanie płóz na hulajnodze, które dostarczył podróżnik.

Wyruszam hulajnogą na Główny Szlak Beskidzki. Mam do pokonania 500 km po najdłuższym górskim szlaku turystycznym w Polsce. Dzięki współpracy z Politechniką Białostocką moja hulajnoga będzie miała specjalne płozy i będzie można ją nazwać bardziej skuterem śnieżnym. Sam jestem ciekawy, jak to się sprawdzi w naszych górach – mówi Paweł Kalinowski, który dodaje, że akcja jest dedykowana dziewczynce, która urodziła się bez małżowin usznych. Można wspomóc Julię Jaromę na stronie siępomaga.pl. Potrzebna jest bardzo wysoka kwota na jej operację uszu w Stanach Zjednoczonych.

Mam nadzieję, że akcja prowadzona wspólnie z Politechniką Białostocka przyniesie bardzo dużo dobrego, a nasz nietypowy projekt zaciekawi wielu ludzi. Liczę, że uda się nam stworzyć wartościową społeczność, by pomóc chorej dziewczynce – mówi pasjonat hulajnogi.

Czasu było niewiele. Ale studenci opracowali innowacyjne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się także w normalnych warunkach, na asfaltowej drodze.

Na hali maszyn Wydziału Mechanicznego wykonaliśmy prototyp adaptera do płóz do hulajnogi. Adapter został wykonany z profilu stalowego połączonego z blachami wyciętymi metodą waterjet. Wszystko zostało zespawane. W tej chwili trwają ostatnie poprawki i testy na hali. Już wkrótce będziemy sprawdzali, czy nasza konstrukcja jest poprawna i zadziała na zewnątrz, na śniegu – zapowiada Krzysztof Stankiewicz, jeden z pracowników inżynieryjno-technicznych wydziału.

Akcja, w którą zaangażowali się studenci i pracownicy uczelni jest nietypowa, ale Politechnika Białostocka, która uczestniczy w wielu inicjatywach na rzecz osób potrzebujących, młodzieży oraz ochrony przyrody (przykładem są zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy, polskich dzieci ze szkoły w Miednikach Królewskich na Litwie, czy zwierząt, które ucierpiały w pożarze bagien na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego) chętnie podejmuje wyzwania technologiczne w szczytnym celu.

Otrzymaliśmy bardzo krótki czas na realizację tego przedsięwzięcia, dlatego nie mogliśmy własnymi siłami wykonać płóz. Nie zmienia to jednak faktu, że będziemy mogli w przyszłości, jeżeli nasze rozwiązanie się sprawdzi, proponować je miłośnikom zimowego szaleństwa – twierdzi dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Podczas wydarzenia na kapusie uczelni mała Julcia i jej Mama otrzymały gadżety Politechniki Białostockiej z internetowego sklepu PB. Sklep prowadzi Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej. Pan Paweł również otrzymał prezent na drogę – zimową czapkę z logo PB. Mamy nadzieję, że będzie trzymał się ciepło!

Zbiórka na rzecz Julii Jaromy: https://www.siepomaga.pl/julia-jaroma

Informacje dotyczące projektów studentów z koła naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej: https://wm.pb.edu.pl/orthos/

foto. Paweł Jankowski / Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments