Informacja o ofercie Przewozów Regionalnych w województwie podlaskim na 2017 r.

W rozkładzie jazdy obowiązującym od stycznia 2017 r. będzie kursowało:

 • 68 krajowych pociągów REGIO;

 • 4 pociągi REGIO w komunikacji międzynarodowej.

 

 

 1. Pociągi REGIO

 

Kolejowe przewozy pasażerskie na terenie województwa są realizowane przez Przewozy Regionalne na podstawie umowy zawartej z Województwem Podlaskim. Oferta przewozowa na rok 2017 jest częścią składową umowy wieloletniej, zawartej na lata 2017 – 2020.

 

W przyszłym roku znacząco wzrośnie liczba pociągów i kilometrów, które pokonają w ciągu roku pociągi Przewozów Regionalnych. W roku 2016 Oddział Podlaski uruchamia 45 pociągów i wykona 1 057 tys. km. Natomiast już od stycznia w naszym województwie będzie kursowało 68 pociągów, które łącznie wykonają niemal 1 600 tys. km. Pojawią się nowe relacje, np. Białystok – Łapy, Łapy – Kuźnica Białostocka, Szepietowo – Kuźnica Białostocka – Szepietowo, czy Białystok – Grajewo – Białystok.

 

Oddział posiada wystarczającą liczbę pojazdów oraz zasoby, aby wykonać to zadanie. Do obsługi połączeń regionalnych będą wykorzystane pojazdy użyczone przez samorząd województwa. Na trasach bez trakcji elektrycznej (Białystok – Suwałki, Białystok – Czeremcha, Hajnówka – Siedlce) kursuje 11 szynobusów spalinowych. Korzystamy także z sześciu zmodernizowanych jednostek elektrycznych na trasach Białystok – Szepietowo, Białystok – Ełk, Białystok – Kuźnica Białostocka.

 

Szczegóły:

 

 • Trasa Białystok – Łapy – Szepietowo

– w relacji Białystok – Szepietowo – Białystok obecnie kursuje 7 par pociągów regionalnych, od stycznia 2017 liczba pociągów wzrośnie do 10 par; pojawi się nowe połączenie z Białegostoku do Łap i z Łap do Kuźnicy Białostockiej;

 

 • Trasa Białystok – Sokółka – Kuźnica Białostocka / Suwałki

– w relacji Białystok – Sokółka – Białystok w obecnym rozkładzie kursuje 5 par, a od nowego roku będzie kursowało 9 par pociągów;

– w relacji Białystok – Kuźnica Białostocka – Białystok, teraz kursują 2 pary pociągów, nowy rok przyniesie zwiększenie do 5 par;

– w relacji Białystok – Suwałki – Białystok obecnie kursują 3 pary pociągów, od stycznia liczba pociągów wzrośnie o 1 parę codziennego kursowania.

 

 

 

 • Trasa Białystok – Ełk

– do końca 2016 roku będzie kursowało trzy pary pociągów, natomiast w 2017 roku w dni robocze będą kursowały jeszcze dwie pary w tym kierunku – jedna do Ełku, a druga do Grajewa.

 

 • Trasa Białystok – Bielsk Podlaski – Czeremcha

– obecnie kursują dwie pary pociągów, a od stycznia 2017 liczba pociągów zwiększy się do czterech par.

 

 • Trasa Hajnówka – Czeremcha – Siedlce

– w relacji Hajnówka – Siedlce są dwa połączenia bezpośrednie, a w relacji powrotnej kursuje jeden pociąg bezpośredni z Siedlec do Hajnówki i jedno połączenie z przesiadką w Czeremsze, od styczna 2017 na trasie z Hajnówki do Siedlec będą funkcjonowały dwa połączenia bezprzesiadkowe;

– liczba pociągów na odcinku Hajnówka – Czeremcha wzrośnie do sześciu par.

 

 

 1. Pociągi w komunikacji międzynarodowej – na Litwę

 

Przewozy Regionalne realizują połączenia w komunikacji międzynarodowej na podstawie umowy zawartej z samorządem województwa na rok 2016 oraz porozumienia z Kolejami Litewskimi. Od 17 czerwca br. funkcjonują weekendowe połączenia z Białegostoku do Kowna. Oprócz tego, że umożliwiają dojazd na Litwę, te połączenia są doskonałym uzupełnieniem oferty krajowej, ułatwiając dojazd do Suwałk, Augustowa, w soboty i niedziele w godzinach porannych. Widzimy, że zainteresowanie połączeniem na Litwę rośnie. W obecnym rozkładzie w soboty i niedziele kursuje po dwie pary pociągów oraz w piątki kursuje popołudniowy pociąg z Białegostoku do Kowna i w poniedziałki poranny z Kowna do Białegostoku.

 

 • Cieszy nas, że Zarząd Województwa podjął decyzję o kontynuowaniu tej oferty w przyszłym roku. Jesteśmy gotowi podpisać umowę i realizować połączenia w roku 2017 – powiedział Jarosław Grzegorz Glazer, dyrektor Oddziału Podlaskiego Przewozów Regionalnych z siedzibą w Białymstoku.

Porównanie oferty REGIO 2016 i 2017

 

 

Odcinek

Liczba par pociągów

2016

Liczba par pociągów

2017

Białystok – Szepietowo

7

10

Białystok – Łapy

7

11

Białystok – Sokółka

5

9

Białystok – Kuźnica Biał.

2

5

Białystok – Suwałki

3

4

Białystok – Ełk

3

4 + 1 para do Grajewa

Białystok – Czeremcha

2

4

Hajnówka – Siedlce

2, w tym 1 pociąg z przesiadką

2

Hajnówka – Czeremcha

4 + 1 w niedziele

6

Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że w ramach rozkładu jazdy 2016/2017 będzie wprowadzonych pięć korekt rozkładu związanych z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych. Będą obejmowały następujące okresy:

 1. 11 XII 2016 – 11 III 2017

 2. 12 III 2017 – 10 VI 2017

 3. 11 VI 2017 – 2 IX 2017

 4. 3 IX 2017 – 14 X 2017

 5. 15 X 2017 – 9 XII 2017

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments