Jubileuszowa miejska studniówka

Już po raz dziesiąty Rynek Kościuszki w Białymstoku wypełnił się tegorocznymi maturzystami. Wspólnie z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, jak nakazuje tradycja, zatańczyli poloneza.

W sercu Białegostoku, w środę (17 stycznia), kilkadziesiąt par zatańczyło poloneza. Taniec poprowadził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, a towarzyszyła mu Aleksandra Płotczyk, uczennica klasy prawno-społecznej z XI Liceum Ogólnokształcącego. Odegrała ona rolę Izabeli Branickiej z Poniatowskich. Uroczystość poprowadził Maurycy Leonik z klasy ekonomicznej. On z kolei wystąpił jako hetman Jan Klemens Branicki. W miejskiej studniówce udział wzięli uczniowie i pracownicy białostockich szkół średnich.

– Wszystkim maturzystom z naszego miasta życzę, aby równie tanecznym krokiem przeszli przez maturalne egzaminy i uzyskali takie wyniki, które otworzą przed nimi mury wymarzonych uczelni – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Studniówka poprzedza rozpoczynające się w maju matury. W balu biorą udział uczniowie klas maturalnych oraz zaproszeni przez nich nauczyciele i rodzice. Wspólna zabawa to symboliczne podziękowanie za trud włożony w przygotowanie młodzieży do majowego egzaminu.

Zgodnie z tradycją pierwszym tańcem na studniówce jest polonez. Na dworach królów polskich był on elementem ceremoniału. Obecnie tańczony jest na rozpoczęcie balów dla podkreślenia ich uroczystego charakteru.

Kamila Bogacewicz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments