Jubileuszowy Up do Date Festival

Już po raz dziesiąty w jeden z wrześniowych weekendów Białystok przemieni się w miasto rozbrzmiewające muzyką – elektroniczną i hip-hopem. Tym razem jednak weekend z Up To Date Festival zostanie wydłużony o dwa kolejne dni (5-8 września). A to dopiero początek niespodzianek.

Up To Date Festival (UTDF) odbywa się co roku w stolicy Podlasia, w samym sercu północno-wschodniej Polski. Każdego roku UTDF odwiedza ok. 8 tysięcy gości. Wydarzenia festiwalowe realizowane są w różnorodnych miejscach, jak choćby Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich.

Jubileusz to okazja do podsumowań. W ciągu dekady na festiwalowych scenach wystąpiło ponad 500 artystów. Festiwal ma na swoim koncie kilkadziesiąt wyróżnień, nominacji i nagród. Teraz został nominowany do Fryderyków.

Up to Date Festival to nie tylko muzyka, ale także sztuka uliczna – murale, wystawy, instalacje czy marka Pozdro Techno i Pozdro Techno Sound System.

– Festiwal od samego początku napędza miłość do muzyki, kultury i ludzi. Dziś może on poszczycić się jednym z największych zapleczy najlepszych wolontariuszy na świecie. Festiwalowa rodzina ciągle się jednak powiększa – od kilku lat o seniorów, których kilkuset zdecydowało się na własnej skórze poznać kulturę młodych. A młodzi nie pozostali im dłużni, wysłali bowiem ok. 2 tysięcy pocztówek w ramach akcji „Wyślij pocztówkę do Babci” – podsumowuje Jędrzej Dondziło, dyrektor artystyczny Up To Date Festival.

UTDF to marka rozpoznawalna nie tylko w całej Polsce, ale i dostrzegana poza granicami kraju. Od kilku lat Miasto Białystok wspiera finansowo organizację festiwalu. W ubiegłych latach przekazano na ten cel ok. 2,7 mln zł.

– Up To Date Festival przez dziesięć lat swojej historii systematycznie się rozwija. Z inicjatywy lokalnej w ciągu kilku lat zmienił się w wydarzenie wyróżniające się na kulturalnej mapie kraju. Co roku ten festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem, zachęca do powrotu stałych odbiorców i jednocześnie przyciąga nowych spoza miasta i regionu. Doceniając pracę, jaką na co dzień wykonują organizatorzy festiwalu oraz rolę, jaką odgrywa on w promocji miasta, wspieramy go finansowo – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Po raz pierwszy w swojej historii Up To Date Festival będzie trwał nie dwa, lecz cztery dni. Rozpocznie się w czwartek (5 września), a zakończy w niedzielę (8 września). Dwa dni na Stadionie Miejskim uzupełniono o koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką. Koncert otwarcia to występy dwóch artystów (Anthony Linell & Ali Demirel displays Winter Ashes, Robert Henke z projektem Lumière III).

Up To Date Festival na swoje dziesięciolecie wyraźnie przekroczy też granice województwa podlaskiego. Już w ciągu najbliższych tygodni w zupełnie nowej, całodziennej formule pojawi się w dwóch innych polskich miastach. Organizatorzy wkrótce przedstawią szczegóły.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments