Kalendarz imprez organizowanych przez M-GCKiS w Choroszczy

Kalendarz nadchodzących wydarzeń organizowanych oraz współorganizowanych przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Choinka Miejska

20 stycznia 2018 o godz. 16:00 na Placu Brodowicza przed Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się Choinka Miejska.

Tradycją lat minionych zapraszamy wszystkie dzieci z gminy Choroszcz i ich rodziny do wspólnej zabawy choinkowej. Nie zabraknie animacji dla dzieci oraz tańców i zabaw. Ze specjalną wizytą przybędzie święty Mikołaj! Wśród gości przechadzać się będą baśniowe postacie, których tożsamości nie możemy ujawnić – goście przekonają się sami w sobotnie popołudnie. Mile widziane przebrania: dzieci mogą stać się kim tylko zapragną! Na zziębniętych będzie czekała gorąca czekolada. Wstęp jest wolny. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków gminy Choroszcz.

 

Ferie zimowe „Zima w mieście” I turnus

22 stycznia 2018 z okazji zbliżających się ferii zimowych Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy przy wsparciu Burmistrza Choroszczy organizuje wypoczynek dla dzieci w formie półkolonii zimowych „Zima w mieście”. Wydarzenie skierowane jest do dzieci z  roczników 2006-2011. Ferie zimowe w M-GCKiS to dwa turnusy. I turnus odbędzie się w dniach od 22.01.2018 do 26.01.2018 r., natomiast II turnus w dniach od 29.01.2018 do 02.02.2018 r.

Chętnych było wielu. Zostały już wygenerowane dwie trzydziestoosobowe grupy. Uczestników półkolonii czeka wiele ciekawych atrakcji, między innymi wyjazd do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, wyjazd na basen Tropicana, seans w kinie Helios jak również zabawy na miejskim lodowisku oraz inne gry i animacje. Z pewnością to będzie tydzień pełen emocji, wrażeń i przygód.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej: kultura.choroszcz.pl

Zajęcia są współfinansowane z Urzędu Miejskiego gminy Choroszcz.

 

Choroskie obchody 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego

22 stycznia 2018 o godz. 19:10 rozpoczną się gminne obchody 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W ten styczniowy poniedziałek mieszkańcy Choroszczy, jak co roku od ponad trzydziestu lat będą przypominać o rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Obchody rozpoczną się o 18:00 mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Bezpośrednio po Eucharystii zgromadzeni zapalą znicz pod Pomnikiem Niepodległości z 1934 roku na Rynku 11 Listopada. Na uczestników będzie czekał gminny autobus, który nieodpłatnie przewiezie zgromadzonych na miejsce uroczystości. Zbiórka planowana jest na godz. 18:45 na choroskim rynku. Wspominający zryw sprzed 155 lat udadzą się kolumnadą aut na ul. Zastawie I nad Horodniankę, by złożyć kwiaty i znicze na Mogile Powstańczej.

Około 19:10 rozpoczną się główne uroczystości patriotyczno-religijne na wzgórzu Szubienica przy ul. Kruszewskiej – Miejscu Pamięci Narodowej. Pod pomnikiem autorstwa Mieczysława Hulewicza zostanie odczytany manifest powstańczy, a w przemówieniach i apelu zostaną przypomniani lokalni bohaterowie, uczestnicy zrywu niepodległościowego z 1863 roku – ci, którzy zginęli w powstaniu oraz ci, którzy przeżyli insurekcję i zsyłki. Dzwon Wolności ze zbiorów Jana Adamskiego krajoznawcy-regionalisty zabrzmi w czasie modlitwy Anioł Pański 155-krotnie na pamiątkę rocznicy powstania styczniowego.

Na zakończenie zostaną przypomniane powstańcze pieśni, a na uczestników będzie czekało ognisko z kuchnią polową i rekonstruktorami powstańczej partii.

Wydarzenie poprzedzi Turniej Strzelecki z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego o Puchar Dyrektora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zmagania współczesnych strzelców rozpoczną się w piątek 19 stycznia o 16:30 na strzelnicy Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała w gmachu Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy przy ul. powstania Styczniowego 26A.

Wydarzenie jest zorganizowane przy współpracy: Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urzędu Miejskiego, Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika oraz 8 Szczepu Drużyn Specjalnościowych „Szemkel” im. Cichociemnych.

 

Koncert kolęd Rytmów Czasu

26 stycznia 2018 w piątek o godz. 19:00 obędzie się koncert kolęd Rytmów Czasu. Zapraszamy serdecznie na aulę Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, którą wypełnią kolędy pięknie wyśpiewane przez zespół wokalny pod dyrekcją Jerzego Tomzika. Jak zawsze czekają nas nietuzinkowe aranżacje oraz wieczór pełen muzycznych wrażeń i emocji. Wstęp jest bezpłatny.

 

Ferie zimowe „Zima w mieście” II turnus

29 stycznia 2018 odbędzie się II turnus półkolonii dla dzieci „Zima w mieście” wypełniony mnóstwem atrakcji i zabaw.

 

Konkurs plastyczno-literacki „Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang”

3 lutego 2018  upływa termin zgłoszeń na familijny konkurs plastyczno-literacki „Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang”. Konkurs jest skierowany do  uczniów szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych, zamieszkujących gminę Choroszcz. Mając nadzieję, że polscy zawodnicy dostarczą nam ogromnych emocji i wiele radości Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy pragnie artystycznie współuczestniczyć w tym wydarzeniu. W taki sposób chcemy zachęcić młodzież szkolną do poszerzania zamiłowań sportowych oraz przyczynić się do propagowania wśród dzieci i młodzieży idei olimpijsko-szlachetnego współzawodnictwa sportowego oraz zachowań fair play. Pragniemy również zachęcić wszystkich członków rodziny do współuczestnictwa w tym plastyczno-literackim dziele.

Zapraszamy do kreatywnej i twórczej interpretacji tematu, dając nieograniczone pole wyboru techniki, koloru, faktury oraz kształtu artystycznego. Konkurs plastyczny i literacki są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ założeniem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej oraz napisanie wiersza czterowersowego w formie rymowanki lub hasła dopingującego i zagrzewającego do sportowej walki. Liczy się pomysłowość i ciekawy sposób przedstawienia tematu oraz oryginalność i poprawność językowa.

Prace należy dostarczyć do 3 lutego 2018 roku do siedziby M-GCKiS w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 29, 16-070 Choroszcz. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie internetowej: kultura.choroszcz.pl

 

Gala finałowa konkursu „Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang”

7 lutego 2018 o godz. 9.00 w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się gala finałowa konkursu plastyczno-literackiego „Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang”. Prace oceniać będzie jury powołane przez dyrektora M-GCKiS  a laureaci najciekawszych plastycznych wizualizacji otrzymają dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią

9 lutego 2018 w piątek o godz. 19.00 na auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się spotkanie autorskie z popularnym dziennikarzem, pisarzem i publicystą Szymonem Hołownią.

Miło nam poinformować, że znany z  popularyzacji tematów związanych z religią katolicką oraz występów w telewizji pisarz, będzie gościem w naszej Bibliotece. Z racji spodziewanej wysokiej frekwencji spotkanie odbędzie się nie w siedzibie biblioteki, ale na auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu.

Podczas spotkania Szymon Hołownia opowie o swojej najnowszej książce „Święci pierwszego kontaktu”, która opisuje sylwetki kilkudziesięciu świętych, gotowych, by nieść pomoc w nawet najbardziej nietypowych sprawach. To druga po „Świętych codziennego użytku” przybliżająca postacie mniej lub bardziej znanych kanonizowanych Kościoła katolickiego. Zachęcamy do przybycia, wstęp jest bezpłatny.

 

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych

17 i 18 lutego 2018 zapraszamy do siedziby M-GCKiS na warsztaty polskich tańców tradycyjnych dla grupy początkującej od godz. 11:00 do 13.30 a dla grupy średniozaawansowanej i zaawansowanej od godz. 14.00 do 16.30.

W Choroszczy będziemy mieli szansę poznać i nauczyć się tych tańców, które były niegdyś powszechnie znane, a dziś na nowo stają się modne. Na nowo organizowane są w całej Polsce potańcówki na dechach, zabawy w remizach, letnie Tabory Domu Tańca, domówki i wiele innych spontanicznych akcji z tradycyjną muzyką i tańcami. Tysiące osób z całej Polsce tańczy mazurki, polki, walczyki i wiele innych do muzyki granej przez młode kapele. Warto nie przegapić takiej okazji, ponieważ warsztaty będą prowadzone pod czujnym okiem instruktora tańca – Piotra Zgorzelskiego, etnologa, tancerza i basisty w kapeli Janusz Prusinowski Kompania, który od  ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie i który uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.

Proponujemy Wam warsztaty w dwóch grupach: mazurkowo-polkowe ABC dla początkujących i średniozaawansowanych i Mazurek/Polka Freestyle dla średniozaawansowanych i zaawansowanych.

Na początku przypomnimy sobie tradycyjne kroki wiejskich mazurków i polek oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze, stosowania ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów, zwłaszcza z centralnej i południowo wschodniej Polski (Mazowsze, Radomskie, Kieleckie, Lubelskie). Na tej bazie zaczniemy improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o formy i ozdobniki taneczne zaczerpnięte z innych niż polska tradycji tanecznych wzbogacając tym samym nasze mazurki i polki o nowe formy choreotechniczne. Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się będzie nasz taniec, który choć w duchu i stylu dawnych mazurków i polek będzie „gadać” we współczesny sposób.

Warsztaty to koszt 50 zł od osoby (pary po 40 zł od osoby).

Zapisy trwają pod nr tel. 725 357 788 lub e-mailowo: kultura@choroszcz.pl

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: kultura.choroszcz.pl

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments