Kawiarnia Obywatelska w Nowodworcach, gm. Wasilków 24.06.2023. Na spotkaniu z Burmistrzem Wasilkowa Adrianem Łuckiewiczem spotkali się mieszkańcy sołectwa Nowodworce. Obecni byli również: radna Monika Targońska – Dakowicz, sołtys Adam Zawistowski oraz urzędnicy Piotr Kruszewski, Dorota Sienkiewicz, Jolanta Skowrońska. Spotkanie prowadziła Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab.
Radna Monika Targońska – Dakowicz przedstawiła petycję mieszkańców w sprawie budowy żłobka na terenie sołectwa. Sołtys Adam Zawistowski przedstawił również projekt podziału obecnego sołectwa Nowodworce, które rozwija się bardzo dynamicznie i powiększa się pod względem liczby mieszkańców na trzy sołectwa. Zachęcono do podpisania się mieszkańców pod petycją i projektem. Zwrócono uwagę na korzyści płynące z podziału sołectwa: większy wpływ mieszkańców na ich najbliższe otoczenie i zwiększeni puli funduszu sołeckiego do dyspozycji przez mieszkańcami.
Polecamy zapoznać się z informacjami czym jest fundusz sołecki: https://www.maszglos.pl/baza-wiedzy/fundusz-solecki/
W czasie kawiarenki dyskutowaliśmy o potrzebach mieszkańców. Zwrócono szczególną uwagę na takie potrzeby jak:
• Zbudowanie żłobka i przedszkola.
• Umiejscowienia na ul. Niemeńskiej progów zwalniających, by podwyższyć bezpieczeństwo pieszych.
• Zbudowanie chodnika przy ul. Niemeńskiej.
• Zadbanie o zieloną przestrzeń dla spacerujących przy już istniejących domach (np. parki kieszonkowe, aleje spacerowe), jak również w przyszłości, na tworzących się planach zagospodarowania przestrzennego czy pozwoleniach na budowę.
• Przy ul. Niemeńskiej 31 potrzebne są dodatkowe miejsca parkingowe.
• Rondo łączące ul. Niemeńską w Białymstoku i Niemeńską w Nowodworcach.
• Niskie ciśnienie w kranach w domach w sołectwie.
• Umiejscowienie zasuw gazowych (w momencie przeniesienia skrzynki gazowej jest konieczność odcięcia od gazu całego osiedla, co wiąże się z dużymi kosztami).
Dodatkowo pojawił się postulat dotyczący miejskiej komunikacji (usługa realizowana przez m. Białystok). Jest potrzeba zwiększenia liczby kursów między 13.00 a 15.00 linii 9. Jest to spowodowane koniecznością powrotu ze szkoły (SP 32) uczniów i uczennic, którzy mieszkają w Nowodworcach.
W odpowiedzi Burmistrz poinformował mieszkańców o tworzącej się dokumentacji technicznej do przebudowy ul. Niemeńskiej. W temacie żłobka, Gmina uzyskała już dofinansowanie na jego budowę. Wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego gruntu, które mogłaby Gmina kupić na terenie sołectwa. Obecnie Gmina Wasilków nie jest właścicielem żadnych gruntów w tym miejscu.
W kontekście środków na mniejsze inwestycje porozmawialiśmy o funduszu sołeckim oraz budżecie obywatelskim (projektu sołeckie) jako dobrym źródle finansowania. Zachęcono do składania projektów do obecnie trwającego naboru do Budżetu
Obywatelskiego. Można zrobić to również elektronicznie na portalu www.twojwasilkow.pl
Mieszkańcy mogli również zapoznać się z informacją o tym, że być może będzie konieczność zmiany nazwy ulicy (części ulicy Niemeńskiej). Jest to związane z ryzykiem powtarzających się numerów po stronie Wasilkowa i Białegostoku. Jeden z mieszkańców zaproponował, by zmiana nazwy ulicy dotyczyła drogi od skrzyżowania z ul. Węgorzewską. Urzędnicy będą opracowywać różne warianty w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Białymstoku. Mieszkańcy w sytuacji konieczności wprowadzenia zmian będą na bieżąco informowani i decyzja ta będzie z nimi konsultowana.
Od 10 lipca br. na platformie do konsultacji www.twojwasilkow.pl będzie można składać inne propozycje i potrzeby dotyczące sołectwa Nowodworce. Zapraszamy do rejestracji na platformę i podzielenie się swoimi pomysłami!
Bardzo dziękujemy za udział w Kawiarence Obywatelskiej. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać z mieszkańcami w kolejnych sołectwach już wkrótce!
Podsumowanie opracowała: Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja SocLab)