Kładka Śliwno-Waniewo doceniona!

Blogerzy podróżniczy we współpracy z serwisem do rezerwacji miejsc hotelowych HRS stworzyli nietypowy przewodnik – "Poza szlakiem", który prezentuje 11 unikalnych atrakcji turystycznych w Polsce. Wśród nich są 2 z Podlaskiego.

Mini-przewodnik ma pokazać, jak wiele ciekawych miejsc można znaleźć poza utartym szlakiem. Ma być on inspiracją do dalszych poszukiwań nieodkrytych skarbów na mapie turystycznej Polski. Co ciekawe, z opisanych w nim 11 propozycji, często zupełnie pomijanych przy planowaniu podróży po kraju, 2 znajdują się w województwie podlaskim.

Pierwsze, zdaniem autorów, godne polecenia miejsce to kładki Śliwno – Waniewo nad rzeką Narew. Most pomiędzy miejscowościami pozwolił odtworzyć historyczną trasę, która przebiegała tędy w XV w. Dzięki przeprowadzeniu kładki, tereny bagienne udostępniono badaczom i turystom. Największą atrakcją jest pontonowy fragment przeprawy, gdzie do poruszania się należy użyć siły własnych mięśni. Okolica słynie ze ścieżek rowerowych, biegnących oczywiście także wzdłuż kładki i drewnianych wież widokowych.

Drugie z podlaskich miejsc poza szlakiem to Puńsk – wieś, w której przechodnie mówią po litewsku, a nawet tablica przy wjeździe nie pozostawia wiele wątpliwości: Puńsk-Punskas. Nie oznacza to, że przekroczona została granica – taki dualizm kształtował się na przestrzeni stuleci, począwszy od założenia wsi w XI w. Dzisiaj głównymi atrakcjami, przyciągającymi turystów, są pozostałości dawnej synagogi, neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, muzeum regionalne, a w okolicy skansen. Dla spragnionych prac manualnych gratką będzie możliwość samodzielnego wyrobienia krajek – tkanych na krosnach, wzorzystych kolorowych pasów.

Na szlaku "Poza szlakiem" znalazły się też m.in. łódzkie murale, miasto Paczków czy Skamieniałe Miasto na Pogórzu Środkowobeskidzkim.

Przewodnik można obejrzeć na www.hrs.com/pl/projekty/poza-szlakiem/.

źródło: bialystokonline.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments