Kolędowanie z WOAK-iem w Hajnówce

Jeśli, zgodnie z tradycyjnym wierzeniem, kolędnicy przynoszą szczęście, to Hajnówka będzie go miała w tym roku pod dostatkiem. Do miasta przyjechali bowiem kolędnicy z całego regionu. Na scenie Hajnowskiego Domu Kultury zaprezentowało się aż 17 grup z szopką, gwiazdą, kozą, a także tradycyjne Herody. Jury brało pod uwagę poziom wykonawczy prezentacji, a także zachowanie tradycyjnego repertuaru i formy.

I tak w grupach dziecięco-młodzieżowych nagrodę zdobyły Herody ze Zbójnej, natomiast wyróżnienie – Dzwonki z Hajnówki. Wśród dorosłych Herodów zwyciężyła grupa z gminy Czyżew, drugie miejsce zajął zespół Podlasie z Wyszonek Błoni, trzecie zaś – Teatrzyk Form Różnych „Zryw” z Czarnej Wsi Kościelnej.

Wśród zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zajęła „Kompania męska” z Kalinówki Kościelnej, drugie zespół „Knyszynianki” z Knyszyna i dwa równorzędne trzecie miejsca: zespół „Czarnowiacy” z Czarnej Wsi Kościelnej i „Klepaczanki” z Klepacz. Wyróżnienie otrzymał zespół „Kądzielnice” z Jaświł.

W kategorii kolędowania z kozą najlepszy w ocenie jury okazał się zespół z miejscowości Wyszonki Błonie, a za adaptację wyróżnienie dostali kolędnicy z szopką z Wąsosza. 
Ochrona dziedzictwa kulturowego, w tym tego tradycyjnego, ludowego jest jednym z priorytetów naszej instytucji – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u – spotkanie kolędników, którzy zjechali tu z całego województwa jest piękną i bardzo widowiskową formą pielęgnowania i upowszechniania tej tradycji. Tylu kolędników w jednym miejscu, tyle życzeń, cóż – mieszkańcom Hajnówki można tylko pozazdrościć powodzenia i dostatku w tym roku – dodaje z uśmiechem.

Tradycja kolędowania wciąż jest w Podlaskiem żywa, a kolędnicy wciąż mile widziani i przyjmowani. W Hajnówce dobre, świąteczne życzenia płynęły nie tylko ze sceny, ale przede wszystkim z serca. To już XXX Wojewódzkie Spotkanie Zespołów Kolędniczych. Jego Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku i Hajnowski Dom Kultury.

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments