Koncert finałowy XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W ostatnią niedzielę, 25 werześnia w Parafii Matki Miłosierdzia w Wasilkowie wspaniałym koncertem w wykonaniu Urszuli Jasieckiej-Bury – organy/klawesyn, Magdaleny Kania – flet traverso i Mariusza Bury – teorba zakończyła się tegoroczna XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.

Tegoroczne koncerty wpisywały się w obchody 450 – lecia Wasilkowa i 50 – lecia konsekracji świątyni. Przed licznie zgromadzona publicznością w ramach XII edycji MFMOiK im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie wystąpili: 4 września Orkiestra Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum z Wasilkowa pod kierownictwem Dariusza Hajdukiewicza; 11 września organista Przemysław Kapituła z Warszawy i Maria Pomianowska z zespołem fideli kolanowych oraz 18 września Anna i Arkadiusz Szafraniec GlassDuo  –  szklana harfa.

Zainaugurowany w 2005 roku Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w województwie podlaskim. Festiwal na stałe wpisał się w panoramę wydarzeń kulturalnych Wasilkowa i województwa podlaskiego, stał się wyróżniającą je wizytówką na mapie artystycznych ośrodków Polski oraz miejscem przyciągającym wybitnych artystów z Polski jak również z krajów europejskich.

Od 2005 roku w ramach 12 edycji odbyły się 53 koncerty z udziałem ok. 100 wykonawców m. in. z Polski, Niemiec, Litwy, Białorusi, Danii, Wysp Alandzkich, Rosji, Mołdawii, Ukrainy, Austrii, Japonii, Włoch, USA; w tym: 70 solistów, 5 chórów, 4 orkiestr i 14 zespołów kameralnych. Koncertów wysłuchało ok. 9000 słuchaczy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie to impreza muzyczna o najwyższym poziomie artystycznym, dostępna dla wszystkich i dająca możliwość oderwania się od szarej codzienności życia i obcowania z ulotną materią dźwięków ukrytych w muzyce prezentowanej przez najwyższej klasy artystów scen międzynarodowych.

koncert wasilków

źródło: wasilkow.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments